Događaj je toliko velik i značajan da je najvažnija vijest svaki dan, nema veće od ove… Bog, neizmjerna ljubav milosrdna, nalazi način kako doći do čovjeka, odbjegloga, i ne samo doći, nego kako ga prihvatiti cjelovito u svojoj ljubavi.
mons. Marin Barišić
Kao što je Betlehem jedini grad na svijetu u kojem se u svako doba godine može slaviti Božić, tako je i Nazaret grad u kojem se u svako doba godine može slaviti svetkovina Navještenja – Blagovijest. Za vrijeme nedavnog hodočašća u Svetu zemlju, prvog većeg nakon korone i nastupanja primirja i mi smo slavili svetu misu od svetkovine Blagovijesti, kao što smo u Betlehemu – u kapelici hrvatskih svetaca i blaženika – slavili Božić.
Nazaret, grad u srcu cvjetne Galileje mjesto je tog povijesnog susreta i događaja, dolaska anđela Gabrijela u dom nazaretske Djevice Marije i utjelovljenja Božjega Sina. Na mjestu gdje se zbio ovaj događaj, na mjestu gdje je anđeo navijestio Mariji, na mjestu gdje je Riječ Tijelom postala, na mjestu gdje je bio dom Djevice iz Nazareta izgrađena je bazilika, a i Nazaret službeno slavi Dan grada danas, na Blagovijest, 25. ožujka.
”Događaj je toliko velik i značajan da je najvažnija vijest svaki dan, nema veće od ove… Bog, neizmjerna ljubav milosrdna, nalazi način kako doći do čovjeka, odbjegloga, i ne samo doći, nego kako ga prihvatiti cjelovito u svojoj ljubavi. Otajstvo je to utjelovljene Riječi Božje”, kazao je nadbiskup Marin Barišić, uvodeći u misno slavlje koje je predslavio u bazilici Navještenja Marijina u Nazaretu prije točno mjesec dana. Pojasnio je tada kako se nekad i početak godine računao od Navještenja.
“Majka Marija, koja prima Riječ, daje joj sebe, svoje tijelo, svoju krv. I mi dajemo svoju volju, svoju slobodu, svoj razum, svoje sposobnosti da Gospodin može preko nas biti prisutan u vremenu i prostoru”, kazao je mons. Barišić.
”Sredinom IV. stoljeća, zahvaljujući sv. Jeleni Križarici, majci cara Konstantina Velikog, na prostoru koga danas nazivamo Svetom zemljom počela su se graditi svetišta koja za sve kršćane predstavljaju posebno mjesto, i to bazilike: Rođenja Isusova u Betlehemu, Svetoga groba u Jeruzalemu te Navještenja Marijina u Nazaretu.
Ova potonja podignuta je na mjestu gdje se, prema vjerovanju, nalazila kuća Blažene Djevice Marije, odnosno gdje joj se ukazao anđeo Gabrijel i navijestio da će roditi Sina Božjega. Tijekom stoljeća nekoliko je puta bila rušena i ponovno građena. Nakon srednjovjekovnih previranja na toj je lokaciji 1730., dopuštenjem arapskog autonomnog vladara Palestine Dahera al-Omara, izgrađena nova crkva koja je 1877. proširena, a 1955. srušena kako bi ustupila mjesto današnjoj katoličkoj bogomolji. Nju je, kao crkvu na dvije razine, projektirao talijanski arhitekt Giovanni Muzio, a posvećena je 23. ožujka 1969”, objavljeno je na portalu Nedjelja.ba.
U prostoru oko bazilike te okolnom prostoru koji uključuje i crkvu Sv. Josipa i franjevački samostan, smješteni su brojni mozaici Blažene Djevice Marije koji predstavljaju prikaz čašćenja Gospina lika u pojedinim narodima.
”Pored Talijana, među one s najviše takvih „nacionalnih“ Gospi svrstavaju se i Hrvati. Tako danas kompleks nazaretskog svetišta krasi pet „hrvatskih“ Marija: Gospa Bistrička, Gospa Kondžilska, Gospa Sinjska/Ramska, Gospa Trsatska i Gospa Olovska”, donosi Nedjelja.ba.
Isus je došao k nama da bi nam dao u ruke ključeve života i smrti, da bi nam pokazao put iz životnih bespuća. Tomu služi i Međugorje od samih početaka.
fra Tomislav Pervan
”Današnja svetkovina pomaže nam jasno vidjeti kako sve u Crkvi seže do otajstva Marijina prihvaćanja Božje Riječi, kojim je djelovanjem Duha Svetoga savršeno zapečaćen Savez između Boga i čovječanstva. I mi smo pozvani na savršen odgovor na Božju volju u svom životu. Slavljenje ove svetkovine u korizmi trebalo bi nam pomoći da bolje shvatimo da čak i usred trenutne patnje, boli, pošasti, bolesti, gladi itd. s kojima se današnji svijet suočava, još uvijek možemo vršiti Božju volju ustrajući čvrsto u vjeri i pouzdanju u Boga te osjetljivi i milosrdni za potrebe naše braće i sestara. Poput Blažene Djevice Marije i Gospodina našega Isusa Krista uvijek stojmo pred Bogom govoreći: Evo me, dolazim vršiti tvoju volju! Neka Gospodin blagoslovi i oplodi svoje riječi u našim srcima, kao u Marijinu srcu”, napisao je danas u svom promišljanju na našoj web stranici dr. fra Tomislav Pervan pišući o svetkovini Blagovijesti, gdje je napisao i: ”Isus je došao k nama da bi nam dao u ruke ključeve života i smrti, da bi nam pokazao put iz životnih bespuća. Tomu služi i Međugorje od samih početaka.”
Tekst i foto: Velimir Begić