Obilježavanje »Dana pobijenih hercegovačkih franjevaca« ili 80. obljetnice njihova ubojstva nastavilo se sinoć u samostanskoj crkvi na Širokom Brijegu molitvom krunice u 17.30 te sv. misom za pobijene franjevce i puk Božji. U 18 svetu misu je predvodio don Ivan Perić, župnik u Studencima. U Drugom svj. ratu ubijena su četvorica franjevaca koji su rodom iz župe Studenci a to su: fra Andrija Jelčić, fra Nenad Pehar, fra Alojzije Milićević i fra Radoslav Vukšić.
Na svetoj misi pjevao je dječji zbor »Gospini slavuji« pod vodstvom s. Slavice Kožul. Misna čitanja predvodili su ministranti koje vodi fra Željko Tomić.
Don Ivan Perić se u svojoj propovijedi osvrnuo na istinske svjedoke te kako je važno da ne nastane raskorak između onog što usnama izgovaramo i životom živimo.
”Ove riječi osobito se odnose na one kojih se ovih dana spominjemo, naših Širokobriških mučenika. Nikli i ponikli u našem hrvatskom narodu, mučeničkom narodu kojeg je kroz njegovu dugu povijest uvijek trala i tlačila neka crna ruka koja ga je željela izbrisati s lica zemlje. Samo u XX. st. bezbrojna su stratišta uzrokovana terorom i mržnjom bezbožne komunističke vlasti. Svjedoci su tolike grobnice, pronađene i nepronađene, križni putovi Drugog svjetskog rata i poraća, ali jednako tako i nedavnog Domovinskog. Naše njive, putovi, šume, staze, natopljene su krvlju naših mučenika. Naši su svećenici dijelili sudbinu svoga naroda. Ali niti spaljivanje njihovih tijela ni bacanje u hladnu Neretvu te kobne veljače 1945. nije moglo izbrisati njihovo svjedočanstvo Isusove riječi: ‘Nema veće ljubavi od ove da tko položi život svoj za svoju braću…’ Upravo su oni to učinili! I zato je njihova žrtva posvjedočene ljubavi prema Bogu i bližnjem neizbrisiva i kako vrijeme odmiče sve više svijetli kao svjetionik u noći silnog bezboštva današnjeg svijeta i načina života… Kada dođete, a mnogi ste zacijelo već bili, pred Svetište Srca Isusova u Studencima, odakle i sam dolazim, na spomen ploči pred župnom crkvom stoji 276 imena isklesanih u kamenu, imena ljudi koji su žrtva dva svjetska i Domovinskog rata. Najveća većina su žrtve komunističkog zločina. Među njima su i četvorica svećenika franjevaca. Njihova prolivena mučenička krv po hercegovačkoj tvrdoj grudi sjeme je nade za naš sadašnji i budući život. Oni su putokaz kojim smjerom trebamo ići, u njima zrcali postojana beskompromisna vjera, baš kao vjera žene iz netom pročitana evanđelja koja je vjerovala da će ozdraviti samo ako se dotakne Gospodinovih haljina. Ali, draga braćo i sestre, mi ne možemo i ne smijemo živjeti samo od njihove slave. I ovo naše obilježavanje 80-te obljetnice njihove mučeničke smrti ne može i ne smije biti tek jedna u nizu obljetnica. Ovaj spomen traži od nas da ozdravimo. Zato molimo i trebamo njihov zagovor. Da naš hrvatski narod ozdravi, od čega: od grijeha sklerotičnosti, zaborava. Jer, već su mnogi zaboravili što je bilo i 90-ih pogotovo ’45. Jer nismo dovoljno učili i naučili iz svoje krvave prošlosti, nedavne i davne. I stoga nam se ta krvava povijest i ponavlja. Da naš narod ozdravi od bezbožne psovke. Da naš narod ozdravi od razdora i podjela i u društvu, politici pa i Crkvi. Jer razdor je crv koji nas kao suho drvo iznutra grize i izgriza da se neprimjetno pretvaramo u duhovnu trulež. Živimo u svijetu koji nam za ideale i uzore postavlja ugodan život bez žrtve i odricanja, olako stjecanje bogatstva bez obzira koga na tom putu trebamo pogaziti i prevariti. To je rak rana našeg naroda i načina života koja kao da je metastazirala po cijelom tijelu našeg hrvatskog bića. A naši mučenici zacijelo vape pred licem Božjim da njihova žrtva života bude zalog našeg obraćenja i osobnog i u cijelosti narodnog”, rekao je don Ivan Perić.
I ove godine Vicepostulatura je raspisala natječaj na temu »Pobijeni hercegovački franjevci« te su na kraju sv. mise podijeljene nagrade za uzrast djeca. Prvu nagradu dobila je Josipa Begić za priču pod naslovom »Priča samostana«. Ante Rezo dobio je drugu nagradu za pjesmu »Vječnost«. Pjesmu »Pobijeni franjevci« napisala je Marija Slišković koja je dobila treću nagradu. (Pobijeni.info)