Osnivač i izvršni direktor Marijinih obroka Magnus MacFarlane-Barrow, rekao je svjetskim čelnicima na prvom Summitu svjetskih čelnika o dječjim pravima u Rimu da bi posluživanje dnevnog školskog obroka onoj djeci kojoj je to najpotrebnije u zemljama s najnižim prihodima koštalo nešto više od 3 milijarde dolara godišnje.
“Nema dobrog razloga zašto ne bismo mogli dati – i održati – ovo obećanje najsiromašnijoj djeci svijeta… Nada bi trebala biti još jedno pravo za svako dijete”, naglasio je.
Summit je privukao globalne čelnike, uključujući kraljicu Raniu od Jordana; Megawatiju Sukarnoputri, bivšu predsjednicu Indonezije; Ala Gorea, bivši američki potpredsjednik; Mario Draghi, bivši talijanski predsejdnik Vlade, ekonomist i savjetnik za EU.
Magnus MacFarlane-Barrow započeo je svoju govor na summitu s time kako je prije 24 godine razgovarao s jednim gladnim djetetom koje je imalo 14 godina i koje sa svojih petero braće i sestara bilo uz majku koja je umirala. Taj dječak ga je, kaže pogledao i rekao mu: ”Želio bih imati dovoljno hrane za jesti i ići u školu jednog dana.”
Kazao je kako se taj razgovor zbio u Malawiju te je pokrenuo inicijativu Marijinih obroka za prehranu u školi. Danas ova globalna organizacija poslužuje školske obroke za više od 2,5 milijuna djece svakog školskog dana u 16 najsiromašnijih zemalja svijeta.
Nakon razgovora i rasprava politički čelnici i predstavnici zemalja i vjera iz cijelog svijeta potpisali su Zaključnu deklaraciju, u kojoj se, između ostalog, navodi da se: prava djece još uvijek uvelike krše; ravnodušnost ne smije postati norma; nacije moraju preuzeti veću odgovornost; potrebna je globalna predanost; a mir počinje s djecom i njihovom zaštitom. Utemeljitelj Marijinih obroka ustvrdio je da i djeci treba omogućiti ‘pravo na nadu’.
”Osjećam veliku zahvalnost na pozivu da sudjelujem u ovom događaju te papi Franji i organizatorima što su uključili Marijine obroke. Privilegija je predstavljati obitelj Marijinih obroka i biti glas djece koju služimo svakog školskog dana. Bilo je divno imati priliku predstaviti ideju ‘Pravo na nadu’ uz druga važna prava djeteta o kojima se raspravljalo”, rekao je Magnus MacFarlane-Barrow nakon završetka vatikanskog summita.
„Ovaj je summit otvorio toliko novih vrata za Marijine obroke, toliko novih ljudi pokazuje veliko zanimanje za naš rad. To je vrlo važan korak za Marijine obroke”, kazao je Magnus MacFarlane-Barrow i dodao kako mu je bilo nevjerojatno provesti nekoliko dana u društvu svjetskih lidera.
Papa Franjo je upozorio da ni najbogatiji svijet nije imun na nepravdu. “Tamo gdje, hvala Bogu, ne patimo ni od rata ni od gladi, postoje siromašna predgrađa, u kojima su djeca često žrtve ranjivosti i problema koje ne možemo podcijeniti. Zapravo, u mnogo značajnijoj mjeri nego u prošlosti, škole i zdravstvene službe moraju se baviti djecom kušanom tolikim teškoćama, s anksioznim ili depresivnim mladim ljudima, s tinejdžerima koji rješenje pronalaze u agresiji ili samoozljeđivanju.”
Sveti je Otac naglasio da mladi, pred kojima je život, “sve češće ne mogu na njega gledati samouvjereno i pozitivno. Upravo mladi, koji su u društvu znakovi nade, bore se da prepoznaju nadu u sebi. To je tužno i zabrinjavajuće”, istaknuo je Papa i citirao riječi iz Bule ovoga jubileja: “Neizbježno je, međutim, da se sadašnjost živi s melankolijom i dosadom kada je budućnost neizvjesna i ne daje prostora snovima, kada studij ne nudi nikakvu perspektivu, a raširena nezaposlenost ili manjak dovoljno stabilnog zaposlenja prijeti uništavanjem želja”.