Apostolska Pokorničarna objavila je kako je papa Franjo prihvatio molbu apostolskoga vizitatora župe sv. Jakova apostola u Međugorju nadbiskupa Alde Cavallija da se tijekom Jubileja 2025. pod uobičajenim uvjetima (sakramentalnom ispovijedi, euharistijskom pričesti i molitvom na nakanu Vrhovnoga svećenika) podjeljuje potpuni oprost svima koji hodočaste u župnu crkvu sv. Jakova apostola u Međugorju i ondje pobožno sudjeluju na jubilejskim obredima ili barem posvete odgovarajuće vrijeme pobožnim molitvama, uključujući molitvu Gospodnju, Vjerovanje te zazivima Blažene Djevice Marije.
Dekret vrijedi tijekom čitava redovita Jubileja tekuće 2025. godine, stoji u Dekretu kojeg su potpisali kardinal Angelo de Donatis i biskup Krzysztof Józef Nykiel.
Bio je to povod za gostovanje nadbiskupa Alde Cavallija, apostolskog vizitatora s posebnom ulogom za župu Međugorju u našem radijskom programu.
”U ovoj godini milosti Apostolska Pokorničarna dala je Dekret o potpunom oprostu u Međugorju. Taj potpuni oprost se dobiva na način da se ide na hodočašće u crkvu sv. Jakova i moleći određene molitve”, kazao je nadbiskup Cavalli i dodao kako ga mnogi pitaju: Što je to potpuni oprost? Nadbiskup je potom i pojasnio potpuni oprost.
”Potpuni oprost je jedna vrlo važna stvar. I Sveta godina, Jubilarna godina je vrlo važna. Jednostavan primjer: Ja posjedujem jedan prsten, poklonio mi ga je Sveti Otac kada sam postao biskup. Pretpostavimo da mi neka osoba ukrade taj prsten i pokaje se poslije i ispovijedi se s osjećajem pokajanja. Ispovjednik mu da odrješenje, ali pod jednim uvjetom – treba to popraviti. On ide u poštanski ured, stavi moj prsten u jednu kuvertu i pošalje mi ga. Dakle, sagriješio je, pokajao se, ispovjedio se, dobio je odrješenje i ispravio je pogrešku. Gotovo!
Pretpostavimo sljedeće: Osoba koja je oklevetala neku drugu osobu i tu klevetu objave u novinama (govorim iz vlastitog iskustva) i kad je to u tisku onda ide i na Internet, gdje ostaje trajno. Kada netko želi nešto saznati o toj oklevetanoj osobi, traži na internetu, vidi klevetu, misli da je istinita i prosuđuje loše o oklevetanoj osobi i to je naravno nepravda. Osoba koja je oklevetala nakon toga se pokaje, ide se ispovjediti, svećenik joj udijeli odrješenje i kaže trebaš to ispraviti. Nikada više to ne može popraviti, jer kleveta ostaje i nitko ti je ne može skinuti.
Pretpostavimo još jedan slučaj: Jedna osoba uništi obitelj, uzme muža ili ženu, a onda se pokaje, ide se ispovjediti, svećenik joj udijeli odrješenje i kaže moraš to ispraviti… Kako će to ispraviti kad se uništena obitelj širi i na nove generacije?
Ta osoba u ovom slučaju ili u mnogim drugim slučajevima – a svi imamo mnoge situacije u životu, jer se ponašamo na način i činimo stvari koje više ne možemo ispraviti – ali osoba se zaista pokajala i kaže Gospodinu: ‘Kako ću to ispraviti, kada ne mogu to više nikada ispraviti’. To je značenje potpunog oprosta i Jubilarne Svete godine.
Ti dođeš tu u crkvu sv. Jakova apostola i stani pred Gospodina, pred Boga s dubokom iskrenošću i dubokim kajanjem Mu reci: ‘Ono što sam učinio, ja to više ne mogu popraviti, Ti si dobar milosrdan i svemoguć… Ja ne mogu, ali Ti možeš. Zbog Isusa koji je već preuzeo moje grijehe na križu i oprostio ih; po zaslugama i zagovoru Djevice Marije i svetaca, Ti koji si svemoguć ispravi i popravi za mene, a ja ću promijeniti svoj život. To je oprost. To znači povjeriti se Gospodinu u mnogim stvarima koje nikada više nećemo moći popraviti. Treba reći Njemu po zaslugama i zagovoru Marije i svetac da On to popravi za mene i za tebe, ali je temeljno da ti i ja promijenimo život”, kazao je nadbiskup Cavalli pa pojasnio i kako promijeniti svoj život.
”Jedan svetac nas je to dobro poučio. Svakog jutra kada se probudim reći ću Gospodinu: ‘Gospodine, danas želim živjeti bolje nego jučer’. Ponovno započeti život svakog jutra bolje nego jučer i svatko od nas u poslanju, zvanju ili poslu kojega radi, ponovno započeti s tom željom i to s jednim početkom koji nikada ne završava. To je askeza. Polako korak po korak moj se život ostvaruje. I tu se shvaća veliki posao koji moramo učiniti sa sobom pred Gospodinom u ovoj Svetoj godini”, kazao je nadbiskup Cavalli, a u ovoj Jubilarnoj, Svetoj godini mnogi će hodočastiti u Međugorje, a njima nadbiskup Cavalli poručuje kako je Međugorje mjesto milosti i kada dođu ovdje da ”posvete svoje vrijeme da bi ušli u ovo mjesto milosti”.
”Središte svega je zajedničko slavljenje euharistije. Tu se događa jedan kontakt, razgovor, duboki susret s Gospodinom Isusom. Dajte veliku važnost molitvi krunice prije euharistije da bi vas Djevica Marija, koja je u nebu, pratila u tom dubokom susretu s Isusom. Dajte veliku važnost euharistijskom klanjanju… Dajte veliku važnost pohodu Brdu ukazanja i Križevcu i imajte na umu da su na Brdo ukazanja ili Križevac otišli milijuni ljudi. I to moleći. Vi ste unutar jedne duboke duhovne atmosfere, dubokog duhovnog okruženja. Dajte veliku važnost osobnim trenucima tišine, jer u vanjskoj i unutarnjoj tišini govori Gospodin. U Međugorju imamo i kateheze, držimo ih na različitim jezicima, i dajte veliku važnost tim katehezama koje držimo o Riječi Božjoj da biste ušli u dubinu Božje riječi… U Međugorju, osim toga, postoje i različite institucije, posjetite jednu od tih institucija i posvetite jedno poslijepodne tim karitativnim institucijama koje su rođene u tu Međugorju. Na taj način ćete ući u svijet milosti, a milost mijenja jer je milost. Uvijek imajmo na umu da se Duh Sveti ne vidi, ali djeluje; Duh Sveti se ne vidi, ali ostvaruje. Ako uđemo u ovo mjesto na način na koji sam vam to opisao ući ćemo u svijet Duha Svetoga, a onda će Duh Sveti ući u vas, obogatiti vas, dati vam milost i dati vam mogućnost da živite dobro”, kazao je nadbiskup Aldo Cavalli.
S mons. Cavallijem razgovarala je Milka Rozić, a u audiozapisu poslušajte cijeli intervju u kojem je govorio i o svojoj trogodišnjoj službi u Međugorju, Noti Kraljica Mira Dikasterija za nauk vjere, Gospinim porukama koje se od objave Note objavljuju ‘s crkvenim odobrenjem’…