“Nosim škapular sv. Mihaela, nabavila sam ga u Garganu i tu mi ga je svećenik posvetio. Međutim, škapular se istrošio, gotovo potrgao. Nigdje ne mogu naći novi sa sv. Mihaelom, svi škapulari do kojih mogu doći su karmelski. Mogu li ga zamijeniti s tim škapularom?”, pitala se naša slušateljica, a u rubrici Pitajte svećenika odgovorio joj je fra Slaven Tomić, svećenik Hercegovačke franjevačke provincije, koji je na službi u župnog vikara u župi Krista Kralja u Čitluku.
“Pitanje na prvi pogled izgleda praktične naravi, ali ovo se može iščitati na prvu i malo dublje duhovno značenje onoga što škapular predstavlja i čemu nas škapular usmjeruje.
Što se tiče odgovora na ovo samo pitanje, moglo bi se kratko odgovoriti da se jedan škapular ne može tek tako zamijeniti nekim drugim škapularom, a to je zato što škapular uza se kao vidljivi znak, vanjski vidljivi znak, odražava naš unutarnji stav, stav našeg bića, našeg srca, našeg duha, one pobožnosti u kojoj se mi nalazimo i one posvete koju smo učinili.
Svaki škapular, uzet ću primjer karmelskog škapulara, Gospe Karmelske veže uza se jednu određenu posvetu, odnosno predanje Gospi Karmelskoj Blaženoj Djevici Mariji da živimo po uzoru na njezin život i da slijedimo Krista i slušamo Božju riječ onako kako je i ona to činila. Dakle, odgovor bi ukratko bio ne”, odgovorio je fra Slaven pa nastavio govoriti o škapularima.
“Škapulari su, kako nas i Crkva uči, najprije katekizam Katoličke Crkve u broju 1670. kaže da škapulari kao takvi pripadaju području sakramentala ili blagoslovina. Dakle, oni nisu sakramenti nego su sakramentali ili blagoslovine, što znači da oni ne podjeljuju milost Duha Svetoga na način kao sakramenti, nego po molitvi Crkve pripravljaju nas za primanje milosti i raspolažu za suradnju s Božjom milosti.
Isto tako dokument Konstitucija o svetoj liturgiji Drugog vatikanskog sabora Sacrosanctum Concilium u broju 60 za sakramentale i blagoslovine doslovno kaže: ‘Uz sakramente je sveta Majka Crkva ustanovila blagoslovine. To su sveti znakovi kojima se poput sakramenata označuju i na zagovor Crkve postižu učinci, osobito duhovni. Njima se ljudi pripremaju primiti glavni učinak sakramenata i posvećuju se različite životne prigode.’
Dakle, vidimo da je u tradiciji Crkve pojam škapulara već dugo poznat. Jedan od najstarijih je upravo karmelski škapular, škapular Gospe Karmelske koji datira još od 12. stoljeća”, kazao je fra Slaven pa istaknuo i neke praktične savjete za škapular.
”Škapular se, nosimo ga oko vrata, ali ja više volim reći da škapular nosimo na ramenima, jer time uvijek usmjeravamo na onu kristološku dimenziju koju svaki škapular u sebi sadrži i poziva nas da uzmemo svoj križ, da pođemo za Kristom onako kako je Krist nas uputio ako želimo biti njegovi učenici. Dakle, tu je uvijek naglašena ta kristološka dimenzija gdje je Krist uvijek u središtu.
Pa bilo da je riječ o škapularu svetog Mihaela Arkanđela, bilo da je riječ o škapularu Gospe Karmelske ili o nekom trećem uvijek je u središtu Krist. Ono što je još važno naglasiti je da je to odraz našeg unutarnjeg stava. Ono što ja kao svećenik volim reći je da nam sveci nisu tu tek samo za traženje, netko od njih, da mi njih uvijek pitamo, da nas zagovaraju kod Boga da nam ispune ovu ili onu želju, da nam pomognu u ovoj ili onoj potrebi… Oni jesu tu kao zagovornici kod Gospodina za naše molitve, ali podjednako tako, pa ja se usuđujem reći čak i više, oni nam služe kao primjer života. Dakle, svako oblačenje bilo kojeg škapulara nas treba usmjeravati da živimo onim životom na koji nas taj škapular upućuje. Evo primjer, škapular svetog Mihaela Arkanđela treba nas upućivati da nemamo straha pred zlim neprijateljem.
Ona snaga koju sveti Mihael Arkanđel kao vojskovođa Nebeske vojske ima, koju prima od Boga je snaga kojoj zlo ne može ništa učiniti. Dakle, to bi nas trebalo ohrabrivati i osnažiti u svakim našim životnim prigodama gdje mi osjetimo da nam zlo stvarno prijeti, da nas pokušava uništiti ili omesti s puta Božjega. Tako isto, škapular Gospe Karmelske upućuje nas na život Blažene Djevice Marije, pa bih izdvojio samo neke važne stvari koje bismo preko pobožnosti škapulara trebali naučiti.
Jedna od najvažnijih stvari je da slušamo i razmatramo Božju riječ kroz molitvu i prema njoj oblikujemo svoj život. Mi ćemo naći u Evanđelju kako je Blažena Djevica Marija pohranjivala događaje koji njoj tada nisu bili jasni, pohranjivala u svoje srce i o njima razmišljala, razmatrala kako bi kasnije otkrila značenje tih događaja u svome životu. Jedna od važnijih stvari je isto tako da živimo otvoreni za Boga i njegovu volju kako nam se očituje u svakidašnjem životu, da budemo solidarni s našim bližnjima koji su u potrebi, da budemo ustrajni u molitvi i zajedništvu s braćom i sestrama.
Vidimo kako je široki spektar tih područja na koje nas upućuje određena pobožnost, poput pobožnosti nekog od škapulara”, kazao je fra Slaven pa naglasio kako je za oblačenje bilo kojeg škapulara važna priprema.
”Kad kažem bilo kojeg, mislim na 18 škapulara koje je odobrila Katolička Crkva. U novije vrijeme se pojavljuju neki škapulari za koje Crkva još nije dala odobrenje i vjernici znaju ustrajati u svome naumu da ih svećenik blagoslovi i da ih obuče u taj škapular, ali ja bih ovom prilikom zamolio sve one vjernike koji dolaze s idejom o 19., 20. škapularu da svećenike ne dovode u nezgodnu poziciju jer mi za to nismo ovlašteni.
Dakle, to bi nas na jedan način odvuklo u neposluh prema autoritetu Crkve. Zato Crkva nudi 18 škapulara koji su do današnjega dana službeno potvrđeni i za koje postoji određeni obred oblačenja pa bih potaknuo vjernike da slobodno istraže tih 18 škapulara što je više moguće te da ona karizma na koju ih upućuje taj škapular koja je njima najbliža da se na taj škapular i odluče”, zaključio je fra Slaven, a emisija je dostupna i u audiozapisu.
Ako i vi imate neka pitanja, dvojbe i nejasnoće iz područja vjere, duhovnosti… javite nam se porukom (SMS, Viber, WhatsApp) na broj mobitela 00387 63 455 655 ili e-mailom na adresu: radio-mir@nullmedjugorje.hr.
Rubrika ‘Pitajte svećenika’ u programu Radiopostaje Mir Međugorje je ponedjeljkom od 8 sati i 20 minuta te u reprizi ponedjeljkom navečer u 20 sati i 30 minuta. U njoj na pitanja slušatelja odgovaraju svećenici, suradnici Radiopostaje Mir Međugorje.