FOTO: Na trgu u Čitluku molila se krunica Božjeg milosrđa

Koliko znam, zahvaljujući i Radiopostaji Mir Međugorje, mnogi ljudi mole krunicu Božjega milosrđa u 15 sati i 15 minuta.

fra Miro Šego

Na Mali Uskrs i Nedjelju Božanskog milosrđa, 16. travnja 2023., udruga “Zavjet Gospi” i župa Krista Kralja Čitluk organizirali su molitvu krunice Božjeg milosrđa u 15 sati na Trgu žrtava Domovinskog rata, ispred KIC-a, odnosno između općine i policije, gdje se nalazi slika Milosrdnog Isusa.

“Okupljamo se već nekoliko godina na ovome mjestu. Prvo smo molili ispred našeg župnog ureda, a onda smo se spustili ovdje, gdje smo postavili sliku Milosrdnog Isusa, gdje molimo sa vjernim pukom, kada je inicijativa “Iskre milosrđa” i na Nedjelju Božjeg milosrđa. Redovito molimo na nakane “Iskre milosrđa”, a ove godine ćemo ponovno posvetiti Brotnjo i staviti ga pod zaštitu Milosrdnog Isusa, da možemo zajedno s vjernicima otkrivati snagu Božjega milosrđa u našem životu, kojega sigurno Bog nama nudi, a mi smo pozvani to učiniti. I ove godine molimo za mir, za naše obitelji, za mir u svijetu. Koliko znam, zahvaljujući i Radiopostaji Mir Međugorje, mnogi ljudi mole krunicu Božjega milosrđa u 15 sati i 15 minuta. Za vrijeme blagoslova kuća, kada sam ušao u kuću gdje živi jedan čovjek, započela je molitva krunice na Radiopostaji Mir Međugorje, a on mi je kazao kako svaki dan moli krunicu Božjega milosrđa, tako da smo je zajedno izmolili, a nakon toga blagoslovili kuću. Znam da dosta ljudi moli, a evo veliki je znak i ovih 200-300 vjernika, koji se svake godine okupe, i to je pokazatelj koliko vjernici imaju pobožnost prema Milosrdnom Isusu”, kazao je za naš program fra Miro Šego, župnik župe Krista Kralja u Čitluku i vikar Hercegovačke franjevačke provincije.

Uz mnoštvo vjernika, na molitvi je sudjelovala i Ivana Čilić, koja nam je kazala da se svake godine odaziva na zajedničku molitvu krunice Božjega milosrđa u Čitluku, te se osvrnula na hodočašće u Šurmance, na kojem je sudjelovala s članovima trećega franjevačkog reda župe Krista Kralja Čitluk.

“Vrlo rado se odazivam, jer svaki dan molim krunicu Božjega milosrđa. Ta mi je molitva prirasla srcu, tako da mi je ova inicijativa veoma draga, a krenula je s Iskrom Božjeg milosrđa koju organiziramo svake godine 28. rujna na ovome trgu. Smisao ovoga je da se molitva krunice širi i da ljudi sve više upoznaju tu molitvu i Božje milosrđe, i svaki put sam radosna kada vidim ljude, ne samo iz župe, nego i iz okolnih mjesta, da dolaze i sudjeluju na molitvi. Hodočašće u Šurmance smo organizirali kao krunu Devetnice Božjemu milosrđu i kako je ovdje danas molitva u 15 sati, mi smo odlučili hodočastiti u subotu. Krenuli smo iz Čitluka pješice preko Krehin Graca i Krućevića i spustili se u Šurmance. Sam put je bio prožet molitvom i kroz tu prekrasnu prirodu uistinu je bilo onako franjevački, lijepo i radosno. Dolazak u crkvu je bio milostan, sama ta ikona Milosrdnog Isusa i spoznaja da se pred njom dogodilo jedno veliko čudo, i da se u toj crkvi čuvaju moći sv. Faustine Kowalske i sv. pape Ivana Pavla II, ispunili smo se nekakvim posebnim mirom. Zajedno s našim župnikom i duhovnim asistentom fra Mirom Šegom, izmolili smo opću ispovijed za sve nas, i svatko je molio za svoje nakane. Nakon toga smo slavili svetu misu. To je jedna mala crkva, a okuplja cijeli svijet, i mislim da je ta ikona tu došla po Božjem nadahnuću i da će se tu Božje milosrđe još više širiti, preko te crkve. Sve je to Božji plan i drago mi je da možemo biti dio tog Božjeg plana”, kazala nam je Ivana.

Na kraju molitve krunice Božjega milosrđa, fra Miro Šego je pročitao čin posvete svijeta Božjemu milosrđu koju je izrekao sv. Ivan Pavao II. prigodom posvete svijeta Božjemu milosrđu, te najavio kako će se i ove godine održati velika Devetnica Kraljici Mira iz Čitluka u Međugorje.

Tekst: Andrija Šego
Foto: Mateo Ivanković

 

povezano

Youtube kanal

Instagram

Kolumne