Svečanim Euharistijskom slavljem, u nedjelju 24. rujna 2023. u katedrali Rođenja Blažene Djevice Marije u Trebinju, proslavljen je Dan Trebinjsko-mrkanske biskupije i njezin nebeski zaštitnik sv. Mihovil arkanđeo te obilježen 57. Svjetski dan društvenih komunikacija u Bosni i Hercegovini.
Misno slavlje predvodio je predsjednik Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine i predsjednik Vijeća za sredstva društvenog priopćivanja BK BiH mons. Tomo Vukšić, nadbiskup metropolit vrhbosanski i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH, u zajedništvu s biskupom mostarsko-duvanjskim i apostolskim upraviteljem trebinjsko-mrkanskim mons. Petrom Palićem i uz koncelebraciju provincijala Hercegovačke franjevačke provincije fra Joze Grbeša i još 22 svećenika najvećim dijelom Trebinjsko-mrkanske biskupije. Brojni vjernici župa Trebinjske biskupije mogli su tek dijelom ući u skladnu katedralu manjih dimenzija u središtu grada, a oni koji su ostali na trgu ispred trebinjske stolnice pobožno su sudjelovali na misnom slavlju. Osim djelatnika Radija Marije BiH na čelu sa superiorom isusovačke zajednice u Sarajevu p. Matom Anićem, Misno slavlje popratili su, između ostalih, djelatnici Katoličkog tjednika i Nedjelje.ba, zatim Crkve na kamenu, Naših ognjišta na čelu s glavnim urednikom fra Gabrijelom Miočem te Katolička tiskovne agencije BK BiH. Liturgijsko pjevanje animirao je zbor Pro musica i Komorni simfonijski orkestar Pro musica pod ravnanjem maestra don Dragana Filipovića.
Nakon svečanog ulaska na glavna vrata katedrale i uvodne pjesme te kađenja oltara, radosni pozdrav nadbiskupu Vukšiću, provincijalu fra Jozi i svećenicima te predstavnicima društvenog i političkog života i svim djelatnicima u medijima kao i okupljenoj vjerničkoj zajednici uputio je biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Petar Palić. „Dok danas slavimo Dan Trebinjsko-mrkanske biskupije i blagdan sv. Mihovila arkanđela, zaštitnika ove biskupije, molimo i njegov zagovor. Riječ anđeo, od grčke riječi ággelos, znači glasnik. Anđeli su vjesnici Božje riječi i glasnici Božje poruke. Stoga danas svoju molitvu upućujemo Gospodinu za sve djelatnike obavijesnih sredstava da im istina bude na srcu i da njihove riječi i slova, fotografije i život budu u službi izgradnje mira, pravednosti, tolerancije, praštanja i međusobnog poštovanja. Pozdravljam i zahvaljujem na današnjem gostoprimstvu i za njegovu pastoralnu skrb u ovoj župi don Antu Luburića, biskupskog vikara za Trebinjsko-mrkansku biskupiju i trebinjskog katedralnog župnika“, kazao je biskup Petar u svom pozdravu.
Dobrodošlicu i zahvalu svima, na čelu s nadbiskupom Tomom Vukšićem, uputio je župnik don Ante Luburić. Posebno je pozdravio biskupa Petra napominjući da je on „50. biskup na stolici biskupa Trebinjske biskupije, koji su u različitim povijesnim okolnostima, oboružani različitim poslanjima i ovlaštenjima Rimske Apostolske Stolice, vodili 1000-godišnju Crkvu trebinjsku“. Pozdravljajući provincijala fra Jozu Grbešu podsjetio je da su članovi franjevačkog Reda kroz neka razdoblja povijesti Trebinjske biskupije, a posebno u vremenu nakon 2. Svjetskog rata djelovali na području trebinjske župe. „Radostan i od srca pozdrav vama, dragi vjernici-hodočasnici, koji danas dođoste iz župa Trebinjske biskupije i drugih dijelova Hercegovine, da ovdje u Trebinju, sjedište ove tisućljetne biskupije, svetom božanskom službom proslaviti našeg nebeskog zaštitnika sv. Mihovila arkanđela. Neka vas u životu prati njegova pomoć i zaštita. Želeći pomoć i zaštitu sv. Mihovila, pozdravljam i vas, poštovani hodočasnici, a nekoć pripadnici ove župe i drugih župa Trebinjske biskupije iz grada Dubrovnika i okolnih mu mjesta, kao i ostale iseljenike po cijelom svijetu. Ovo majka-tisućljetka, čijeg se prvog spomena u sačuvanim dokumentima spominjemo, raduje se vašoj radosti i žaluje s vašom žalosti te vas samo jedno moli: nemojte je zaboraviti“, poručio je župnik don Ante.
U prigodnoj propovijedi pod naslovom „Umilna riječ umnožava prijatelje, a jezik uljudan prijazne odgovore“, nadbiskup Vukšić je podsjetio da su ih, osim redovitoga nedjeljnog sudjelovanja na Euharistijskom slavlju, te nedjelje u velikom broju na ovoj svetoj Misi u Trebinju okupila još dva važna razloga: obilježavanje 57. svjetskoga dana društvenih komunikacija na razini Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine i „sudjelovanje u radosti vjernika Trebinjsko-Mrkanske biskupije koji sa zahvalnošću proslavljaju svoga nebeskog zagovornika i zaštitnika svetoga Mihovila arkanđela“. Dodao je da se, u skladu s odlukom Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, Svjetski dan sredstava društvenih komunikacija održava se u našim biskupijama svake godine u posljednju nedjelju mjeseca rujna kao i da je od 2014. kao predsjednik Vijeća za sredstva društvenog priopćivanja do sada slavio Mise u: Sarajevu, Banjoj Luci, Tomislavgradu, Žepču, Drvaru, Potocima kod Mostara, Tolisi i Bihaću.
„I nastavljajući tu lijepu tradiciju, zahvaljujući dobroti biskupa Petra i župnika don Ante, evo nas ove godine u Trebinju, gdje molimo za izgradnju zdravoga zajedništva među ljudima.
Već 57 godina zaredom rimski biskupi se, u povodu Svjetskoga dana društvenih komunikacija, posebnom porukom obraćaju cijeloj Katoličkoj Crkvi, kao i svakom njezinu članu ponaosob, ali i cijelomu svijetu, posebice vlasnicima, urednicima i svim djelatnicima u tom važnom području života suvremenoga svijeta. Naravno, obraćaju također korisnicima njihovih poruka, ideja i informacija. I svake godine ta je poruka posvećena nekoj novoj temi, koja u prethodnom razdoblju nije bila sadržaj papinskih poruka. U tom nizu papa Franjo se ove godine obratio cijeloj svjetskoj javnosti porukom koju je naslovio: Govoriti srcem. ‘Istinujući u ljubavi’ (Ef 4,15)“, rekao je nadbiskup Tomo te se osvrnuo na pojedine naglaske iz Poruke Svetog Oca.
„Govori se srcem kada onaj, tko nas čita ili sluša, može razumjeti naše sudioništvo u njegovim radostima i strahovima, nadama i patnjama. Tko tako govori, voli drugoga, stalo mu je do njega, štiti ga i ne narušava njegovu slobodu. Ovo vrijedi za djelatnike na polju informacija, ali je također odgovornost svih, posebice onih koji su izabrani obnašati javne službe, jer svi smo pozvani tražiti i govoriti istinu i činiti to umilno i s ljubavlju“, rekao je vrhbosanski nadbiskup tumačeći Poruku pape Franje. „Vrlo je sretna okolnost što se danas na svjetski dan komunikacija, a samim time je ovo također dan novinara i svih ostalih djelatnika u svijetu medija, ovdje proslavlja i blagdan arkanđela Mihovila, glasnika Božje istine i ljubavi, kojega kršćanska duhovna tradicija časti kao vođu snaga dobra u pobjedi protiv sila zla“, kazao je pastir Crkve vrhbosanske i potom progovorio o anđelima i nebeskom zaštitniku Trebinjske biskupije arkanđelu Mihovilu.
„Čitava Biblija prožeta je tajanstvenom prisutnošću i intervencijama anđela, koji su konkretna Božja stvorenja a njihova je uloga dvostruka: oni kroza svu vječnost slave Boga, svoga Stvoritelja, i izvršavaju njegove svete naume spasenja prema ljudima… ‘Anđeo’ zapravo je grčka riječ ‘angelos’, i u doslovnom prijevodu znači ‘glasnik’,a tim pojmom, koji se ustalio u skoro svim jezicima, ne izriče se narav anđela nego njihova služba… Osobito u prigodama, kad je nelagoda ili strah obuzimao ljude, anđeli su ljudima donosili također Božju poruku ohrabrenja i bodrili ih da ustraju u vjernosti i dobru. Tako je Bog po anđelu nekada govorio Mariji i Josipu, zbunjenima i pomalo u strahu zbog onoga što im se događalo. A slično i danas arkanđeo Mihovil, predvodnik snaga dobra protiv sila zla i Božji glasnik, nama izgovara Božju poruku: Ne boj se, kršćanine sine Božji! Ta našao si milost u Boga“, kazao je nadbiskup Vukšić.
„Na kraju, molimo da dragi Bog, po zagovoru svetoga Mihovila, blagoslovi Trebinjsku biskupiju i sve njezine župne zajednice, njezina biskupa, svećenike i vjernike, ovaj grad i njegove stanovnike. Neka da među ljudima u našim krajevima prevladaju umilna riječ i jezik uljudan! Zato molimo i za sve izdavače, novinare, ostale medijske djelatnike i one koji u društvu obnašaju odgovorne službe sa željom da svi budemo stalni glasnici dobra, anđeli čuvari jedni drugima i uporni sluge istine u ljubavi. I sve te nakane sažimamo u riječima pape Franje: ‘Gospodin Isus, čista Riječ koja teče iz Očeva srca, neka nam pomogne da naša komunikacija bude slobodna, čista i srdačna. Gospodin Isus, Riječ tijelom postala, neka nam pomogne osluškivati otkucaje srdaca, kako bismo otkrili da smo braća i sestre i oslobodili se neprijateljstva koje nas dijeli. Gospodin Isus, Riječ istine i ljubavi, neka nam pomogne govoriti istinu u ljubavi, da bismo osjetili da smo čuvari jedni drugih’“, rekao je nadbiskup Tomo na kraju svoje propovijedi.
Na kraju Misno slavlja župnik don Ante Luburić zahvalio je generalnom tajniku Biskupske konferencije BiH mons. Ivi Tomaševiću i članovima Vijeća za sredstva društvenog priopćivanja BK BiH i svim predstavnicima medija. Zahvalio je poimence i svim župnicima i župnim vikarima čelu s trebinjskim dekanom don Mladenom Šutalom i stolačkim dekanom don Ivom Šutalom te svećenicima koji pastoralno djeluju izvan ove biskupije i bogoslovima. Iskrenu zahvalnost uputio je izvođačima ovogodišnjeg Orguljskog koncerta upriličenog uoči ovog slavlja u trebinjskoj katedrali, zatim te časnim sestrama, posebno Školskim sestrama franjevkama koje su sve uredile i pripremile za liturgijsko slavlje. Izrazio je i zahvalnost za upućene pozdrave i čestitke od strane o. Mladena Žulovića, starješine Sabornoga hrama u Trebinju, te svećenika i đakona pri toj crkvi, koji zbog sudjelovanja u programu boravka patrijarha srpskog Porfirija u Mostaru, nisu bili u mogućnosti doći na slavlje u trebinjsku katedralu. Zahvalio je za dolazak i gosp. Marku Babiću, generalnom konzulu RH sa sjedištem u Mostaru, direktoru Republičkog sekretarijata za raseljena lica i migracije RS Davoru Čordašu te načelnicima općina Ravno gosp. Andriji Šimunoviću, i Neum gosp. Draganu Jurkoviću. Zahvalio je Hercegovačkoj franjevačkoj provinciji što je ovih dana objavila prijevod na hrvatski jezik doktorske disertacije svoga člana fra Bazilija Pandžića o Trebinjskoj biskupiji koja je napisana i objavljena u Rimu 1959. na latinskom jeziku. (kta)