Na hodočasničkim mjestima Svete Zemlje ovih se dana najviše moli i govori na hrvatskom jeziku

”Na sve strane ovih dana čuje se samo hrvatski jezik”, pomalo sretan zbog toga, a pomalo sjetan zbog pomanjkanja većeg broja hodočasnika iz cijelog svijeta ustvrdio je kolega novinar Pero Zelenika na obalama Galilejskog jezera ispred crkve u kojoj je Isus učinio jednu od svojih čudesa: umnožio pet kruhova i dvije ribice kao hranu za oko pet tisuća ljudi.

”Mi jesmo čudo. Ova kompletna skupina koja je došla u Svetu Zemlju ovih dana je stvarno čudo. I danas kad smo razgovarali o Kristovim čudima rekao sam kako smo za naše obitelji, za naše susjede, za naše prijatelje veliko čudo zbog hrabrosti za doći ovamo. Znači, o hrabrost za doći na neko hodočasničko mjesto, mi to u Međugorju jako dobro znamo. Tijekom rata Međugorje nikad nije bilo prazno pa se nadam da ni Sveta Zemlja više nikad neće biti prazna i da će ovaj sukob što prije stati te da će ove građevine koje danas zjape prazne opet biti pune hodočasnika i da ćemo opet čekati par sati da uđemo na Kristov grob”, kazao je vlasnik agencije G-Tour iz Međugorja koja je u suradnji s Udrugom Sveza Zemlja organizator ovoga hodočašća, ali i ovaj mir ima svoje prednosti.

”Lijepo je i u miru posjetiti Svetu Zemlju, kao ovaj put, kada nije uobičajena gužva i kada se na nekim mjestima moglo zadržati samo nekoliko minuta”, govore neki od hodočasnika koji su više puta bili u Svetoj Zemlji, sretni jer su mogli biti sami nekoliko minuta u tišini na nekim mjestima s osobnim molitvama.

Latinski jeruzalemski patrijarh kardinal Pierbattista Pizzaballa i kustos Svete zemlje fra Francesco Patton u siječnju su uputili poziv, s obzirom na primirje, da se nastave hodočašća u Svetu Zemlju, a Hrvati su se tom pozivu odazvali među prvima.

”Ovo jeste prva veća europska skupina, ali bilo je dosta skupina iz Azije: iz Indonezije, Malezije, Šri Lanke, Filipina… Nadam se da će ovo biti i početak masovnijeg dolaska Europljana, jer Svetoj zemlji možemo pomoći da opstane samo ako budemo tu, ako im pomažemo ne samo financijski nego da budemo tu i molimo za mir u Svetoj Zemlji”, kazao nam je Davor Ljubić koji nastavlja s organizacijom hodočašća prema Svetoj Zemlji, a pomoći će tome, kako nam je kazao i letovi iz Zadra, koji su najavljeni od lipnja, a na jesen se otvara i redovna linija iz Zagreba.

Nemiri, ali ni cerebralna paraliza, ni kolica nisu zaustavila Mariju Kotarski iz Zagreba da krene na ovo hodočašće.

“Nema riječi kojima bih ovo opisala. Imala sam veliku želju doči ovdje i sada mi se ispunila. Malo je nezgodno, ali uspjela sam uz pomoć ljudi”, kazala nam je Marija.

Hodočasnica Marija Kotarski i Velimir Begić

Posebno veseli zbog hrvatskih hodočasnika bili su domaćini na Galilejskom jezeru. To ime je bila prva veća skupina od listopada 2023. Do tada su dnevno imali i po tisuću hodočasnika na Galilejskom jezeru, a od početka rata do jučer svega ukupno tri stotine. Plovidba Galilejskim jezerom počela je intoniranjem hrvatske himne i podizanjem hrvatske zastave na jarbol, nastavila se molitvom, razmatranjem evanđeoskog ulomka u kojem je Isus upravo tu hodao po vodi i zaustavio oluju, a završila se općim veseljem i plesom hodočasnika s domaćinima uz hrvatske pjesme koje govore o moru, a nezaobilazna je bila, kao i svugdje u posljednje vrijeme ‘Ako ne znaš šta je bilo’.

U prva dva dana hodočašća, hrvatski vjernici pohodili su središnja mjesta Galileje, područja u kojem je Isus Krist učinio brojna čudesa, čak njih deset od ukupno trideset i tri koja se spominju u Svetom pismu.

Bili su crkvi u kojoj je Isus umnožio pet kruhova i dvije ribice kao hranu za oko pet tisuća ljudi, crkvi Petrova prvenstva, euharistijsko slavlje na Brdu blaženstva predvodio je splitsko-makarski nadbiskup u miru mons. Marin Barišić. Hodočasnici su obišli i Kafarnaum, a bračni parovi obnovili su zavjete u Crkvi vjenčanja u Kani Galilejskoj. Obišli su i crkvu Marijina navještenja, kao i susjednu crkvu sv. Josipa u Nazaretu.

Na Pastirskim poljanama kod Betlehema u subotu će biti blagoslov kapele hrvatskih svetaca i blaženika. Svetu misu taj dan predslavit će i kapelu blagosloviti vrhbosanski nadbiskup mons. Tomo Vukšić, koncelebrirat će mons. Marin Barišić zajedno s još tridesetak svećenika koji su već u Svetoj Zemlji zajedno s velikom skupinom od oko 250 hrvatskih hodočasnika. U ovom povijesnom događaju sudjelovat će i četrdesetak franjevaca Kustodije Sveta zemlja na čelu s kustodom fra Francescom Pattonom. Očekuje se i dolazak izaslanstva Vlade RH.

Tekst i foto: Velimir Begić

Crkva Navještenja Marijina

Nakon šest mjeseci Bog pošalje anđela Gabrijela u galilejski grad Nazaret k djevici Mariji, zaručenoj za čovjeka imenom Josip, iz Davidove loze.

Gabrijel joj se ukazao i rekao: ‘Zdravo, milosti puna! Gospodin s tobom!’

Nato se Marija uznemiri te se počne domišljati što bi taj pozdrav mogao značiti.

‘Ne boj se, Marijo!’ reče joj anđeo. ‘Bog ti je odlučio dati milost. Zanijet ćeš i roditi sina. Nadjenut ćeš mu ime Isus. On će biti vrlo velik i zvat će se Sin Svevišnjega. Gospodin Bog dat će mu prijestolje njegova pretka Davida. Vladat će Izraelom zauvijek; njegovu kraljevstvu neće biti kraja.’

Marija upita anđela: ‘Ali kako? Ja još nisam upoznala muškarca.’

Anđeo joj odgovori: ‘Sveti Duh će sići na tebe i sila Svevišnjega će te zakriliti. Zato će dijete koje rodiš biti sveto, Božji Sin. Eto, tvoja je sestrična Elizabeta u starosti začela sina. Zvali su ju nerotkinjom, a trudna je već šest mjeseci. Jer Bogu nije ništa nemoguće!’

Marija mu reče: ‘Evo, Božja sam sluškinja. Neka mi bude kao što si rekao!’ Anđeo tada ode.


 

Crkva svetog Josipa

A rođenje Isusa Krista zbilo se ovako. Njegova majka Marija, zaručena s Josipom, prije nego se sastadoše nađe se trudna po Duhu Svetom. A Josip, muž njezin, pravedan, ne htjede je izvrgnuti sramoti, nego naumi da je potajice napusti. Dok je on to snovao, gle, anđeo mu se Gospodnji ukaza u snu i reče: »Josipe, sine Davidov, ne boj se uzeti k sebi Mariju, ženu svoju. Što je u njoj začeto, doista je od Duha Svetoga. Rodit će sina, a ti ćeš mu nadjenuti ime Isus jer će on spasiti narod svoj od grijeha njegovih.«

Sve se to dogodilo da se ispuni što Gospodin reče po proroku: Evo, Djevica će začeti i roditi sina i nadjenut će mu se ime Emanuel – što znači: S nama Bog!

Kad se Josip probudi oda sna, učini kako mu naredi anđeo Gospodnji: uze k sebi svoju ženu. I ne upozna je dok ne rodi sina. I nadjenu mu ime Isus.


 

Crkva čudesnog umnažanja kruha i riba u Tabghi

Nakon toga ode Isus na drugu stranu Galilejskog, Tiberijadskog mora. Slijedilo ga silno mnoštvo jer su gledali znamenja što ih je činio na bolesnicima. A Isus uziđe na goru i ondje sjeđaše sa svojim učenicima. Bijaše blizu Pasha, židovski blagdan.

Isus podigne oči i ugleda kako silan svijet dolazi k njemu pa upita Filipa: »Gdje da kupimo kruha da ovi blaguju?« To reče kušajući ga; jer znao je što će učiniti. Odgovori mu Filip: »Za dvjesta denara kruha ne bi bilo dosta da svaki nešto malo dobije.« Kaže mu jedan od njegovih učenika, Andrija, brat Šimuna Petra: »Ovdje je dječak koji ima pet ječmenih kruhova i dvije ribice! Ali što je to za tolike?« Reče Isus: »Neka ljudi posjedaju!« A bilo je mnogo trave na tome mjestu.

Posjedaše dakle muškarci, njih oko pet tisuća. Isus uze kruhove, izreče zahvalnicu pa razdijeli onima koji su posjedali. A tako i od ribica – koliko su god htjeli. A kad se nasitiše, reče svojim učenicima: »Skupite preostale ulomke da ništa ne propadne!« Skupili su dakle i napunili dvanaest košara ulomaka što od pet ječmenih kruhova pretekoše onima koji su blagovali.


 

Crkva Petrova prvenstva u Tabghi

Nakon doručka upita Isus Šimuna Petra: »Šimune Ivanov, ljubiš li me više nego ovi?« Odgovori mu: »Da, Gospodine, ti znaš da te volim!« Kaže mu: »Pasi jaganjce moje!« Upita ga po drugi put: »Šimune Ivanov, ljubiš li me?« Odgovori mu: »Da, Gospodine, ti znaš da te volim!« Kaže mu: »Pasi ovce moje!« Upita ga treći put: »Šimune Ivanov, voliš li me?« Ražalosti se Petar što ga upita treći put: »Voliš li me?« pa mu odgovori: »Gospodine, ti sve znaš! Tebi je poznato da te volim.« Kaže mu Isus: »Pasi ovce moje!«


 

Brdo blaženstva

Ugledavši mnoštvo, uziđe na goru. I kad sjede, pristupe mu učenici. 2 On progovori i stane ih naučavati:

»Blago siromasima duhom: njihovo je kraljevstvo nebesko!
Blago ožalošćenima: oni će se utješiti
Blago krotkima: oni će baštiniti zemlju!
Blago gladnima i žednima pravednosti: oni će se nasititi!
Blago milosrdnima: oni će zadobiti milosrđe!
Blago čistima srcem: oni će Boga gledati!
Blago mirotvorcima: oni će se sinovima Božjim zvati!
Blago progonjenima zbog pravednosti: njihovo je kraljevstvo nebesko!«

»Blago vama kad vas – zbog mene – pogrde i prognaju i sve zlo slažu protiv vas! Radujte se i kličite: velika je plaća vaša na nebesima! Ta progonili su tako proroke prije vas!«


 

Crkva – Kuća svetog Petra u Kafarnaumu

Ušavši u kuću Petrovu, Isus ugleda njegovu punicu koja ležaše u ognjici. Dotače joj se ruke i pusti je ognjica. Ona ustade i posluživaše mu.

A uvečer mu doniješe mnoge opsjednute. On izagna duhove riječju i sve bolesnike ozdravi – da se ispuni što je rečeno po Izaiji proroku: On slabosti naše uze i boli ponese.


 

Galilejsko jezero

I odmah prisili učenike da uđu u lađu i da se prebace prijeko dok on otpusti mnoštvo. A pošto otpusti mnoštvo, uziđe na goru, nasamo, da se pomoli. Uvečer bijaše ondje sam.

Lađa se već mnogo stadija bila otisnula od kraja, šibana valovima. Bijaše protivan vjetar. O četvrtoj noćnoj straži dođe on k njima hodeći po moru. A učenici, ugledavši ga kako hodi po moru, prestrašeni rekoše: »Utvara!« I od straha kriknuše. Isus im odmah progovori: »Hrabro samo! Ja sam! Ne bojte se!« Petar prihvati i reče: »Gospodine, ako si ti, zapovjedi mi da dođem k tebi po vodi!« A on mu reče: »Dođi!« I Petar siđe s lađe te, hodeći po vodi, pođe k Isusu. Ali kad spazi vjetar, poplaši se, počne tonuti te krikne: »Gospodine, spasi me!« Isus odmah pruži ruku, dohvati ga i kaže mu: »Malovjerni, zašto si posumnjao?« Kad uđoše u lađu, utihnu vjetar. A oni na lađi poklone mu se ničice govoreći: »Uistinu, ti si Sin Božji!«


 

Crkva prvog Isusova čuda u Kani Galilejskoj

Trećeg dana bijaše svadba u Kani Galilejskoj. Bila ondje Isusova majka. Na svadbu bijaše pozvan i Isus i njegovi učenici. Kad ponesta vina, Isusu će njegova majka: »Vina nemaju.« Kaže joj Isus: »Ženo, što ja imam s tobom? Još nije došao moj čas!« Nato će njegova mati poslužiteljima: »Što god vam rekne, učinite!«

A bijaše ondje Židovima za čišćenje šest kamenih posuda od po dvije do tri mjere. Kaže Isus poslužiteljima: »Napunite posude vodom!« I napune ih do vrha. Tada im reče: »Zagrabite sada i nosite ravnatelju stola.« Oni odnesu. Kad okusi vodu što posta vinom, a nije znao odakle je – znale su sluge koje zagrabiše vodu – ravnatelj stola pozove zaručnika i kaže mu: »Svaki čovjek stavlja na stol najprije dobro vino, a kad se ponapiju, gore. Ti si čuvao dobro vino sve do sada.«

Tako, u Kani Galilejskoj, učini Isus prvo znamenje i objavi svoju slavu te povjerovaše u njega njegovi učenici. Nakon toga siđe sa svojom majkom, s braćom i sa svojim učenicima u Kafarnaum. Ondje ostadoše nekoliko dana.


 

‘…cvjetna strana Galileje…’

povezano

Youtube kanal

Instagram

Kolumne