Kardinal Claudio Gugerotti, prefekt Dikasterija za Istočne Crkve, pozvao je katolike da sudjeluju u godišnjoj kolekti na Veliki petak, ističući da taj apel pruža neophodne resurse i izravno nas povezuje sa zemljom kojom je hodio Isus.
Dok se kršćani tijekom korizme duhovno pripremaju za Uskrs, prefekt Dikasterija za Istočne Crkve podsjetio je na vitalnu povezanost između vjere i milosrđa. Kardinal Gugerotti poslao je u ponedjeljak, 17. ožujka, pismo svim katoličkim biskupima pozivajući ih da promoviraju godišnju kolektu, koja se prikuplja tijekom liturgije na Veliki petak. Svake godine vjernici doniraju novčana sredstva kako bi podržali kršćane u Svetoj zemlji i misiju Crkve koja skrbi o mjestima povezanima s Isusovim zemaljskim životom.
U pismu je kardinal Gugerotti pozvao katoličke biskupe da, u ime Svetoga Oca, prenesu apel Crkve „kao odgovor na vapaj onih koji toliko pate“. Istaknuo je da je prekid vatre u ratu između Izraela i Hamasa zaustavio uništavanje koje je odnijelo živote tisuća ljudi u Gazi. „Naša srca podiže prekid vatre koji je na snazi“, rekao je. „Znamo da je on krhak i da, sam po sebi, neće biti dovoljan kako bi se riješili problemi i ugasila mržnja na tom području.“
Kardinal Gugerotti izrazio je nadu Crkve u Kristovu vječnu pobjedu nad smrću, no i napomenuo da kršćani koji žive u Svetoj zemlji zahtijevaju konkretnu pomoć opće Crkve. Podsjetio je na pismo pape Franje katolicima Bliskog istoka, poslano 7. listopada 2024., u kojem ih je Papa nazvao „sjemenom koje Bog voli“. Dok je tama okružila kršćane u Svetoj zemlji, kako je Papa napisao u svom pismu, oni moraju održavati svjetlo vjere i svjedočiti ljubav i jedinstvo – usprkos napetostima i riječima mržnje.
Kardinal poziva kršćane da se prisjete svoje „dužnosti“ pomaganja da život ponovno procvjeta, počevši od obnove škola u kojima djeca mogu učiti i igrati se zajedno „bez straha da će opet vidjeti sotonski osmijeh smrti“. „Za nas kršćane, sveta mjesta imaju posebnu vrijednost“, rekao je. „Ona su inkarnacija Utjelovljenja“ .
Prefekt je zahvalio franjevcima koji već stoljećima pružaju pastoralnu skrb u Kustodiji Svete zemlje. Spomenuo je brojne inicijative koje vode franjevci, uključujući župe, škole, bolnice, domove za starije osobe te centre za pomoć migrantima, interno raseljenim osobama i izbjeglicama.
Istaknuo je da će ovogodišnja kolekta na Veliki petak pružiti „neophodne resurse“, osobito nakon godina pandemije i prekida hodočašća zbog rata u Gazi. „Ako želimo ojačati Svetu zemlju i osigurati živi kontakt sa svetim mjestima, moramo podržati kršćanske zajednice koje, u svojim različitim tradicijama, pružaju vječnu pohvalu Bogu-s-nama, i to i u naše ime“, poručuje kardinal Gugerotti.
Prefekt Dikasterija za Istočne Crkve pozvao je katoličke biskupe da pomognu podsjetiti kršćane na povezanost sa Svetom zemljom i njezinim narodom. „Molim vas da osjetite kolektu kao jedan od vaših pastoralnih prioriteta. U pitanju je opstanak ove dragocjene prisutnosti koja izravno potječe od vremena Isusa“, zaključio je kardinal Gugerotti.
Kustod Svete zemlje fra Francesco Patton, OFM, uputio je pismo povodom prikupljanja Kolekte za Svetu zemlju, koja će se prikupljati na Veliki petak 18. travnja, pod nazivom „Pomozite nam pomoći! Apel za očuvanje Svete zemlje i potporu njezinom narodu“. Pismo koje donosi Informativna katolička agencija prenosimo u cijelosti.
Dragi prijatelji, Gospodin vam dao mir.
1.Iskustvo ove posljednje godine bilo je uistinu teško za sve nas koji živimo u Svetoj zemlji. Rat na više frontova ne samo da je donio smrt i razaranje, već je posijao i dodatnu mržnju između susjednih i bratskih naroda. Mnoge obitelji ostale su bez posla i borile su se da pošalju svoju djecu u školu, kao i da plate medicinsku skrb za svoje najmilije. Mnogi mladi parovi morali su odgoditi svoj san o osnivanju obitelji i donošenju djece na svijet.
2.Sami smo se borili da damo plaće učiteljima i suradnicima koji nam pomažu u svetištima i raznim društvenim poslovima, kao i da podnesemo troškove života koji su porasli upravo zbog rata. Ipak, zahvaljujući Božjoj Providnosti koja se očitovala kroz solidarnost kršćana diljem svijeta, mogli smo se suočiti s brojnim financijskim obvezama: karitativnim i institucionalnim.
3.Ipak, osjećamo potrebu da nastavimo pružati ruku u gesti onih koji mole za ljubav svoje braće: podupri nas molitvom; podržite nas vraćanjem u posjet svetim mjestima kao hodočasnici, prema svojim mogućnostima; podržite nas i novčano, imajući na umu da što god darujete, Gospodin će vam vratiti stostruko.
4.Sjetite nas se i budite velikodušni na Veliki petak, kada se u vašim biskupijama i župama skuplja kolekta za sveta mjesta, za Božji grob. Pozovite svoje župnike da ne zaborave nas koji se po nalogu sveopće Crkve brinemo za svetišta Svete zemlje i kršćane koji žive oko tih svetišta. Potaknite članove svojih zajednica da budu velikodušni i da se sjete što nam je sam Isus rekao: „Više je radosti u davanju nego u primanju“ (Dj 20,35).
5.Tako ćemo, zahvaljujući vama i vašoj velikodušnosti, moći nastaviti brinuti o svetim mjestima i učiniti ih mjestima molitve, biti susretljivi prema domaćim vjernicima i hodočasnicima, provoditi odgojno-obrazovne aktivnosti u školama, socijalne aktivnosti kao što su klinike i ambulante, domovi za starije osobe i mlade obitelji, djela promicanja ljudskosti kao što je prihvat radnika migranata, prognanika i izbjeglica.
6.Kolekta Velikog petka služi za pokrivanje dijela ovih troškova, zahvaljujući velikodušnosti vjernika iz cijeloga svijeta, zahvaljujući vašoj velikodušnosti. Molimo dajte velikodušno i radosno. Dajte prema širini svoga srca. Mi ćemo jednostavno biti kanal kroz koji će proći vaša dobronamjernost, dobročinstvo i vaš altruizam.
Pomozite nam pomoći!
fra Francesco Patton, OFM
kustod Svete zemlje