3.4 C
Međugorje
21.03.2323.

‘Sitan kamen do kamena’ na smotrama hrvatskog folklora u Njemačkoj i Švicarskoj

U emisiji o tradiciji Sitan kamen do kamena govorili smo o posebnim događajima u hrvatskom iseljeništvu, gdje su folkloraši iz cijelog svijeta sudjelovali na dva događaja – jedan je bio 1. Susret hrvatskih folklornih društava u Švicarskoj, koji se 24.rujna 2022. održao u Schaffhausenu, a drugi događaj bio je 8. Susret čuvara hrvatske etno baštine u Filderstadtu u Njemačkoj, koji se održao 15. listopada 2022. Na oba ova događaja bio je urednik emisije Sitan kamen do kamena Vedran Vidović, koji je prikupio izjave od brojnih zanimljivih sugovornika te ih emitirao u dvije emsiije.

Predsjednik HKUD Ruža iz Filderstadta Dražen Žugac bio je gost prvog dijela prve emisije.

”Za nas je veliki uspjeh godinama održati jednu takvu smotru, najviše zbog mladih koji bi to jednog dana trebali preuzeti, a za nas je veliki uspjeh da smo još uvijek tu, da pjevamo i plešemo. Tri godine nije bilo susreta zbog korone, ali mi smo kao KUD počeli djelovati još 2006. godine kada smo organizirali dvije manje smotre da bi zaradili nešto novaca za djelovanje, dok se nismo dogovorili napraviti nešto ozbiljnije, a ideja je narasla na Hrvatskoj školi folklora u Crikvenici, kada smo upoznali članove iz drugih društava i napravili smo prvi Susret čuvara hrvatske etno baštine na kojem je već prvi put bilo puno društava, a sada nas ljudi zovu sa svih strana Hrvatske, Bosne, Hercegovine… Ostvarena su i brojna prijateljstva, a susret je značajan jer se KUD-ovi iz Hrvatske, BiH i iseljeništva druže, upoznaju… Imali smo već i prosidbe, članovi dva KUD-a, koji su se tu upoznali su se i vjenčali, danas imaju djecu, a kada se netko doseli u Njemačku ima gdje doći i u svakom gradu može naći neki KUD”, kazao je Žugac, ističući posebna prijateljstva s hercegovačkim HKUD-ovima Rodoč i Mokro.

Predsjednik HKUD Ruža iz Filderstadta Dražen Žugac

Dražen Žugac predstavljajući rad HKUD-a Ruža kazao je kako je društvo nastalo 2006. godine.

”Od tada smo se stalno dizali, nabavljali narodne nošnje, puno smo putovali. Cilj nam je povezivati društva u Njemačkoj, Švicarskoj, Austriji… Trudimo se svake godine održati Susret čuvara hrvatske etno baštine. Izazov je skupiti ljude u društvo, ali onaj tko želi čuvati svoje, doći će i sam. Članovi nam dolaze sami, ostanu s nama, donose nove ideje i poticaj za rad”, kazao je Žugac, a njihova smotra bila je i poticaj da se u švicarskom Schaffhausenu organizira i 1. Susret hrvatskih folklornih društava u Švicarskoj 24. rujna ove godine.

”To mi je posebno drago. Rado ćemo naše iskustvo podijeliti sa svima. Javili su nam se i pitali kako smo to radili, nešto su izmijenili, ali organizatorima skidam kapu na hrabrosti da se krene s organizacijom jednog takvog festivala”, kazao je Žugac, koji je čestitao i kolegama iz Schaffhausena na organizaciji smotre u Švicarskoj.

O toj smotri je u drugom dijelu emisije govorio Ivan Tominac, predsjednik i voditelj HKUD-a Fala iz Schaffhausena, koji su i organizatori 1. Susret hrvatskih folklornih društava u Švicarskoj.

”Naše društvo Fala osnovano je 1878. godine i dobilo je ime po onoj poznatoj pjesmi Za vsaku dobru reč,/ Kaj reći si mi znala,/ Za vsaki pogled tvoj,/ Za vsaki smeh tvoj, fala! Po toj lijepoj riječi organizatori su dali ime našem Društvu”, kazao je Tominac. On je rođen i odrastao u Švicarskoj, ali se zaljubio u folklor od malih nogu kojim se bavi 25 godina.

Ivan Tominac, predsjednik i voditelj HKUD-a Fala iz Schaffhausena

”Zaljubljen sam u običaje i tradiciju iz svih krajeva Hrvatske, ne mogu reći šta mi je ljepše. Ne mogu se zamisliti u drugom hobiju. Najviše se predstavljamo u Švicarskoj, ali pokazali smo se i u Njemačkoj i u Hrvatskoj. Ideja za smotru folklora je došla kako bismo skupili sva društva u Švicarskoj. To je nekad bilo, a sada smo opet krenuli ispočetka. Zbog korone smo dva puta morali pomicati organizaciju. Skupimo ljubitelje folklora, pokažemo što radimo, upoznamo se i sprijateljimo. Cilj nam je da se smotra održava svake godine u drugom gradu i da drugo društvo bude domaćin. Nadam se da ćemo u tome uspjeti. Još ne znamo gdje će biti sljedeći susret, ali javljaju nam se već društva iz Luzerna i Züricha pa ćemo vidjeti u koji kraj ćemo sljedeće godine”, kazao je Tominac, a Žugac je na kraju dodao kako hrvatska tradicija ima budućnost u Švicarskoj i Njemačkoj.

”I dobro je i šteta je što nas ima toliko izvan Lijepe Naše. Dolaze nam ljudi stalno i to je bogatstvo za jedan KUD i kada vidite da je budućnost osigurana i to je melem za dušu, ali svi moraju surađivati, a ne raditi u nekom konurentskom smislu”, kazao je Žugac, napominjući kako se i različiti narodi međusobno podupiru kada je u pitanju etno baština.

U drugom dijelu emisije, odnosno u drugoj emisiji Sitan kamen do kamena, također, smo govorili o 1. Susretu hrvatskih folklornih društava u Švicarskoj, koji se održao u Schaffhausenu te 8. Susretu čuvara hrvatske etno baštine u Filderstadtu u Njemačkoj, a Dražen Žuhac govorio je o društvu HKUD Ruža kojem je na čelu, suradnji s Maticom iseljenika kojoj je zahvalio jer ih podržava u svim stvarima, a koji, kako je kazao, rade dobar posao s hrvatskom školom folklora. Zahvalio i predstavnicima Vinkovačkih jeseni i Đakovačkih vezova.

U emisiji je gostovala i Snježana Jurišić, koja osobito brine o tradicijama u hrvatskom iseljeništvu kroz mnogo programa koje organizira kroz Odjel za kulturu Hrvatske matice iseljenika.

”Hrvatska matica iseljenika osobitu pozornost posvećuje programima za zaštiti hrvatske tradicijske kulture, odnosno pomaže hrvatskim KUD-ovima koji djeluje izvan Hrvatske, a koji na taj način izražavaju svoju pripadnost hrvatskom identitetu. Ova smotra folklora Susret čuvara hrvatske etno baštine, kao i Susret hrvatskih folklornih društava u Švicarskoj proizašli su baš iz škole hrvatskog folklora, glavnog programa koji Hrvatska matica iseljenika organizira već preko 28 godina. Jedna od ideja na toj školi folklora i jest umrežavanje, okupljanje i druženje te dogovaranje ovakvih smotri folklora izvan hrvatske”, kazala je Snježana Jurišić, koja je predstavila i druge odjele hrvatske matice iseljenika i njihove programe, a najavila je i Zimsku školu hrvatskog folklora koja će se održati u siječnju, a kojoj više informacija ima na web stranici matis.hr.

Tihomir Kukućić (KUD Mak Trnovec), Vedran Vidović, Snježana Jurišić (Hrvatska matica iseljenika), Nenad Sudar (Vinkovačke jeseni) i Dario Grčić (Vinkovačke jeseni)

U Njemačkoj je na 8. Susretu čuvara hrvatske etno baštine bila i Melani Ana Škorput, koja je rođena u Konstanzu, gdje je i počela njezina ljubav prema tradicijskoj baštini, a koja je članica KUD-a Klas Ravensburg.

”Utemeljeni smo 1992. Godine i prije korone krenuli smo zajedno surađivati, pozvali smo i koreografa Alena Šuškovića iz Zagreba, sve je lijepo funkcioniralo pa i danas imamo zajedničke projekte. Lijepo nam je surađivati, družimo se i privatno. Mi iz Ravensburga imamo veliku skupinu dječjeg folklora. Moja baka je iz Ljubuškog, pjevačica iz Dream Team Baba. Mama mi je iz Turopolja, a tata iz Hercegovine pa su mi geni kao stvoreni za ljubav prema folkloru”, kazala nam je Melani Ana Škorput, koja je najavila i skor eplanove svoga društva.

”U prosincu imamo jedan međunarodni susret folklornih skupina, puno radimo i s djecom, jer na njima sve to ostaje. Radit ćemo i s HKUD-om Fala. Imamo dosta ideja, ali sada moramo sjesti i razmisliti što će biti najbolje za nas”, kazala je Melani, a opširniji razgovor s ovim gostima poslušajte u emisiji Sitan kamen do kamena na našem YouTube kanalu.

povezano

Youtube kanal

Instagram

Kolumne