134 hodočasnika iz Rame do Međugorja u četiri dana prešli 120 kilometara da zahvale Gospi

Župa Međugorje je u četvrtak 25. lipnja svečano obilježila 45. obljetnicu Gospinih ukazanja. Međugorje je bilo mjesto molitve, susreta i zajedništva za veliki broj hodočasnika iz cijelog svijeta. Među hodočasnicima po brojnosti istaknuli su se i vjernici iz Rame, njih 134, koji su u četiri dana propješačili 120 kilometara dug put do Međugorja. Geslo 8. tradicionalnog hodočašća iz Rame do Međugorja bilo je „S Marijom svaki korak postaje molitva“.

„Osjećaji se jednostavno pomiješaju, jednostavno je toliko velika milost da se plače od radosti, sreće. Put je toliko težak, naporan, puno je žuljeva, puno je poteškoća, puno je borbe. Jednostavno svi imaju neku poteškoću. Ali nitko ne odustaje. To Gospa daje milost da se to izdrži. Na nama je samo da se odazovemo. Ne trebaju sportaši, ne trebaju ni savršeni, trebaju jednostavno ljudi koji će reći da. Kao što je Gospa rekla Bogu da za Isusa, tako se i mi trebamo odazvati Bogu i reći da“, kazao nam je Domagoj Pavlović sudionik hodočašća.

„Emocije prorade čim se pojavim pred kipom Blažene Djevice Marije i pred ovolikim pukom na godišnjicu. Dolazim iz Rame, hodočastim od 2003. godine i svaki put nanovo zahvaljujem Blaženoj Djevici Mariji na ovakvom daru“, iznio je Ante Šakota prve dojmove po dolasku u dvorište župne crkve sv. Jakova.

„Put je prošao sa znojem, ali svaki put s ushićenjem, sve ono što je bilo neugodno se zaboravi. Ovdje smo sad svi radosni, raspoloženi… Tu je s nama majka Blažena Djevica Marija. Bila je ogromna podrška i zadovoljstvo da smo sretali ljude od Rame preko Blidinja, Grabove Drage, Pologa i ovdje kod Dinka, pod Gredom. To ne možemo zaboraviti, to je naš dobri duh“, kazao je Šakota o putu i o podršci ljudi koje su sreli tijekom pješačenja u Međugorje.

„Ovo je drugi put da idem na hodočašće u Međugorje i uvijek kažem da takav osjećaj se ne može opisati, da se to mora doživjeti. Tako da svakom bi preporučila ako može da bar jednom u životu ode na hodočašće u Međugorje. To je poseban osjećaj. Uvijek sam imala želju otići pješice u Međugorje. Rekla sam prošle godine kad sam došla da ću svake godine ići u Međugorje. Naravno dok god budem mogla“, kazala nam je Ana Lovrić sudionica ovoga hodočašća.

Razgovore s njima poslušajte u audiozapisu.

Mijo Brkić

 

povezano

Youtube kanal

Instagram

Kolumne