”Devetnice i obljetnice nam pomažu sebi posvijestiti da ne zaboravimo da smo darovani blagoslovljeni Gospinim ukazanjima i Gospinom prisutnošću. Pomažu nam obljetnice također da živimo kao ljudi zahvalni, a ljudi zahvalni su oni koji vide, nezahvalni su zapravo slijepi. Sve nam je darovano i život, i zrak, i ljudi, i priroda, i Gospina ukazanja, i pozivi neba i tolika milost koja se izlijeva po Božjoj odluci”, kazao je na početku svete mise na vanjskom oltaru crkve sv. Jakova u Međugorju, sedmog dana Devetnice Kraljici Mira za 45. obljetnicu Gospinih ukazanja fra Ljubo Kurtović, nekadašnji župni vikar u Međugorju, a danas župnik u Tihaljini. Prije mise krunicu su predmolili župljani iz Šurmanaca i fra Karlo Lovrić.
U svojoj homiliji kazao je kako nam Majka ovdje govori i i radi 45 godina ono što radi i svaka majka
”Kad majka vidi da su djeca dobro i da nisu zalutali, majka je zadovoljna i sretna, nema potrebu govoriti. Ali kad majka vidi da su djeca zalutala, onda ima potrebu govori, ponavlja, trpi, prašta, ljubi… To je sve ono što čini ovdje u Međugorju i ne samo u Međugorju nego kroz cijelu povijest Crkve. Jer majka ne može šutjeti, istinska, autentična majka koja ljubi svoju djecu u slobodi srca. Kako kaže draga djeco, ja poštujem vašu slobodu, draga djeco, sloboda je Božji dar. Ali može biti i slabost vaša, jer u slobodi mi možemo od Boga otići, okrenuti mu leđa zauvijek, ali u slobodi možemo i Bogu doći, Bogu koji nas sa čežnjom čeka, koji nas zove”, kazao je fra Ljubo i nastavio kako su Gospine poruke vrlo jednostavne, u njima nema visoke teologije, ne proriču budućnost, ne objavljuju kraj svijeta, jednostavne su i u njima nema ništa novo…
”Gospine poruke su jednostavne, ali ono što je jednostavno je i najteže. Kad pokušamo ono što nam Gospa govori staviti u praksu, vidimo da to nije jednostavno, nego je čak što više zahtjevno. Traži od nas vježbu i napor. Gospa nam ne daje ovdje ekspres rješenje za sve naše probleme. Nema magičnog rješenja ni u Svetom pismu. Nema magične formule molitvene koju ćemo mi izrecitirati i dobiti ono što želimo. Tako ne funkcionira život, međuljudski odnosi, priroda, naš duhovni život… Zato Isus ne kaže spasit će se tko dobro počne, nego Isus kaže spasit će se tko ustraje do kraja. U postojanosti ćete spasiti svoje dušem u ustrajnosti. Zato nam Gospa govori vratite se žaru prvih dana.
Zato služe i ove devetnice i 45. obljetnica Gospine prisutnosti da nas vrati, da nas probudi, da nam posvijesti… Ona je prošla put koji mi tek moramo proći. Gospa nije bila neko vanzemaljsko običe, božansko biće, nego ljudsko biće obdareno Božiom milošću. I nju je Bog pitao, hoćeš li biti majkom mome sinu? I izgovorila je: Evo me. Taj evo me prisutan je u cijeloj povijesti Božjega hoda s čovjekom”, kazao je fra Ljubo Kurtović pa dodao kako je prvi evo me izgovorio Abraham, praotac naše vjere te da je njegov evo me bio gotovo neshvatljiv, ”ali ga je izgovorio, pouzdajući se u Boga”.
”I Marijin evo me bio je itekako zahtjevan. Stavila je na kocku sav svoj život i preuzela odgovornost i za Boga i za čovjeka. I ostala je vjerna i povjerovala je. Blago nama jer je povjerovala. Blago nama jer je izgovorila svoj evo me koji izriče i danas o ovdje kad kaže: Bog me je poslao, Bog mi je dopustio da budem s vama, da vam govorim”, kazao je fra Ljubo Kurtović, naglašavajući kako smo Gospinim ukazanjima blagoslovljeni, a opasnost je ako pomislimo da smo to zaslužili i da to tako mora biti.
”Ne mora biti!”, kazao je pa nastavio kako smo pozvani dati više.
”Bog ima pravo tražiti od nas, ne nešto nego sve. Zato jer nam je On prvi dao sve. Dao nam je srce svoga srca. Dao nam je svoga sina. Dao nam je svoju ljubav. I tu ljubav je pokazao prolivši krv za nas na križu osramoćen, ali uskrsnuvši da bi mi s njime mogli uskrsnuti. Tom uskrsnuću nas vodi ovdje Majka strpljivo, ustrajno, postojano i kad smo gluhi i kad ne čujemo i kad smo tvrda srca. Dao nam Bog milost da možemo čuti Božji glas, da ne bi iskusili Božju srdžbu koju su iskusili Izraelci, jer nekada je nevolja dobra samo ako će nas probuditi i ako će nas dovesti Bogu”, zaključio je fra Ljubo Kurtović, a cijelu homiliju možete poslušati u audiozapisu.
Na ovoj svetoj misi pjevala je klapa Mir, a i večeras kao i prethodnih dana Devetnice Kraljici Mira za 45. obljetnicu Gospinih ukazanja nakon svete mise okupljeni župljani i hodočasnici zajedno s vidiocima Marijom Pavlović Lunetti i Ivanom Dragićevićem izmolili su Marijin hvalospjev Velića, a na kraju se obratio kardinal Ernest Simoni.
Tekst: Velimir Begić
Foto: ICMM










