5.4 C
Međugorje
31.01.2323.

Mons. Mate Uzinić preuzeo službu riječkog nadbiskupa

Apostolska nuncijatura u Republici Hrvatskoj priopćila je u utorak 11. listopada 2022. u podne da je papa Franjo prihvatio odreknuće od službe riječkog nadbiskupa metropolita Ivana Devčića, čime je upravljanje Riječkom nadbiskupijom preuzeo mons. Mate Uzinić. Priopćenje prenosimo u cijelosti.

Apostolska nuncijatura u Hrvatskoj ima čast obavijestiti da je Sveti Otac prihvatio odreknuće nadbiskupa mons. Ivana Devčića od pastoralnoga upravljanja Riječkom nadbiskupijom. Naslijedit će ga mons. Mate Uzinić, dosadašnji nadbiskup koadjutor iste nadbiskupije.

Životopis nadbiskupa Mate Uzinića

U povodu preuzimanja službe riječkog nadbiskupa, u utorak 11. listopada 2022., donosimo životopis mons. Mate Uzinića, objavljen na stranici Riječke nadbiskupije.

Mate Uzinić rođen je 17. rujna 1967. godine u Dubravi, u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji, gdje je završio osnovnu školu. Formacijski put vodio ga je dalje u Split, u gimnaziju i Nadbiskupsko sjemenište. Nakon odsluženja jednogodišnjeg obaveznog vojnog roka (1986./1987.) na poluotoku Prevlaci, upisao je Teološki fakultet u Splitu na kojem je 1993. godine završio studij filozofije i teologije. Za svećenika Splitsko-makarske nadbiskupije zaređen je 27. lipnja 1993.

Nakon ređenja obnašao je pastoralnu službu župnog vikara u župi Omiš i župnika u župi Otrić–Struge. Godine 1996. upisao je studij na Papinskom lateranskom sveučilištu u Rimu, postigavši 2000. godine licencijat iz crkvenog i civilnog prava. Po povratku u Split od 2000. do 2002. obnašao je službu sudskog vikara i suca na Crkvenom interdijecezanskom sudu I. stupnja u Splitu i pastoralnog suradnika u župi Strožanac–Podstrana. Od 2001. do 2011. bio je rektor Centralnoga bogoslovnog sjemeništa u Splitu. Od 2002. godine bio je član Prezbiterskog vijeća Splitsko-makarske nadbiskupije, a od 2004. član Vijeća Hrvatske biskupske konferencije za sjemeništa i duhovna zvanja.

Dubrovačkim biskupom imenovao ga je papa Benedikt XVI. na blagdan sv. Franje Saleškog, 24. siječnja 2011. Za biskupa je zaređen na svetkovinu sv. Josipa, 19. ožujka 2011. u katedrali Gospe Velike u Dubrovniku.

Papa Franjo imenovao ga je na blagdan sv. Karla Boromejskog, 4. studenoga 2020. riječkim nadbiskupom koadjutorom. U službu nadbiskupa koadjutora uveden je 16. prosinca u riječkoj katedrali sv. Vida. Službu riječkog nadbiskupa preuzeo je na blagdan sv. Ivana XXIII., 10. listopada 2022.

U HBK je obnašao službe predsjednika Vijeća za ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života (20. listopada 2011. – 13. listopada 2016.), člana Biskupske komisije za odnose s državom (23. siječnja 2012. – 12. studenoga 2015.), predsjednika Pravne komisije (31. ožujka 2011. – 15. studenoga 2012.), člana Pravne komisije (15. studenoga 2012. – 13. listopada 2016.), predsjednika Biskupske komisije za Papinski hrvatski zavod sv. Jeronima (2019./2020.) i člana mješovite komisije HBK i HKVRP (od 15. studenoga 2012.).

Trenutno obnaša službe predsjednika Vijeća HBK za život i obitelj (od 10. studenoga 2015.) i predsjednika Povjerenstva HBK za zaštitu maloljetnika i ranjivih osoba (od 9. rujna 2020.).

povezano

Youtube kanal

Instagram

Kolumne