U sarajevskoj prvostolnici Srca Isusova u petak 25. travnja 2025. u večernjim satima misu zadušnicu za papu Franju predvodio je apostolski nuncij u Bosni i Hercegovini mons. Francis Assisi Chullikatt u zajedništvu s nadbiskupom metropolitom vrhbosanskim i apostolskim upraviteljem Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tomom Vukšićem i nadbiskupom vrhbosanskim u miru kardinalom Vinkom Puljićem te uz koncelebraciju dvadesetak svećenika među kojima su bili provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Zdravko Dadić, generalni vikar Vrhbosanske nadbiskupije mons. Slađan Ćosić te tajnik Apostolske nuncijature u Bosni i Hercegovini mons. Javier Camañes-Forés. Na misi je sudjelovala i skupina đakona iz Hrvatske koja se nalazi na svom pastoralnom putovanju u BiH.
Uz veći broj vjernika i redovnica raznih družbi, na misi su sudjelovali i predstavnici civilnih vlasti i diplomatskog osoblja iz raznih veleposlanstava. Misu je pratio i veći broj medijskih djelatnika. Misu je animirao zbor pod ravnanjem vlč. Ivana Rake.
Nuncij Chullikatt na početku je zahvalio okupljenima za sudjelovanje u ovoj misi zadušnici u čast Njegove Svetosti pape Franje. „Ovo liturgijsko slavlje označava trenutak dubokog zajedničkog sjećanja, sveti čin duhovne počasti Njegovoj Svetosti papi Franji. Ujedinjeni s općom Crkvom i svjetskom zajednicom pridružujemo se svečanom oproštaju od pastira koji je bio poznat i ljubljen kao istinski prijatelj cijeloga čovječanstva. Stoga, prinesimo ovu svetu euharistiju ispunjeni iskrenom zahvalnošću svemogućem Bogu za neizmjerni dar pape Franje, za njegov život, njegovo svjedočanstvo i služenje Crkvi i svijetu. U tom istom svetom obredu njegovu dušu predajemo milosrđu Uskrslog Gospodina usrdno moleći da ga primi među svece u vječni mir“, kazao je apostolski nuncij.
Na početku prigodne propovijedi nuncij Chullikatt kazao je da nakon 38 dana provedenih u bolnici, u koju je 14. veljače primljen zbog teških respiratornih poteškoća, papa Franjo ipak nije uspio povratiti snagu potrebnu za potpuno preuzimanje vidljivog vodstva Crkve. „Tijekom boravka u bolnici gledali smo ga kako podnosi bol s onom istom unutarnjom snagom koja je oduvijek obilježavala njegovo papinstvo: nepobjedivom nadom, poniznom hrabrošću i evanđeoskom odlučnošću. U njemu je i trpljenje postalo svjedočanstvo. A mi smo, zajedno s milijunima vjernika diljem svijeta, uzdigli glas u molitvi za njega“, kazao je nuncij Chullikatt. Dodao je da su vjernici vjerovali da je najgore prošlo, ohrabreni nazočnošću Svetog Oca koji se na Uskrs pojavio među njima te na loži bazilike svetoga Petra izrekao blagoslov Urbi et Orbi. „No već sljedećeg jutra, u svijetloj tišini Uskrsnog ponedjeljka, Gospodin ga je pozvao k Sebi. U tom trenutku osjetili smo se poput djece koja su iznenada ostala siročad, lišena miline, glasa, osmijeha duhovnog oca koji je volio svoju Crkvu svim svojim bićem – do posljednjeg daha“, kazao je nuncij Chullikatt.
Istaknuo je da su se okupili na ovoj misi kako bi u dubokoj tuzi odali počast papi Franji, 266. nasljedniku svetog Petra, „koji je svojim životom znao dotaknuti savjesti, probuditi srca i obasjati put milijunima ljudi diljem svijeta“. „Njegov odlazak predstavlja nenadoknadiv gubitak: napustio nas je izvanredan pastir, Božji čovjek koji nas je dvanaest godina vodio s ljubavlju, mudrošću, nježnošću i, iznad svega, poniznošću“, naglasio je apostolski nuncij podsjećajući da je u jednom od svojih prvih razmišljanja papa Franjo kazao kako je „snaga Evanđelja u poniznosti“. Ustvrdio je da i ime koje je odabrao – Franjo – nije bilo samo odavanje počasti, već životni program jer je „poput siromaška iz Asiza postao brat svakom stvorenju, prijatelj siromašnih, čuvar zajedničkog doma, glasnik mira među narodima, nacijama, kulturama i religijama“.
Govoreći u kratkim crtama o životu Jorgea Marija Bergoglija, kazao je kako je on svoj život posvetio Bogu i bližnjima te se u ranim godinama u Družbi Isusovoj isticao „dubokom duhovnošću, osobnom strogošću i djelatnom ljubavlju“, a kao prvi papa s američkog kontinenta i prvi isusovac na Petrovoj stolici unio je u sveopću Crkvu „bogatstvo vjere utjelovljene u povijesti, protkane molitvom i djelovanjem, kontemplacijom i predanošću“.
„U svakom svom činu, pa i kao Papa, ostao je pastir blizak narodu: obazriv prema siromašnima, solidaran s migrantima, suosjećajan prema onima koji trpe“, kazao je nuncij Chullikatt naglasivši kako je vizija Crkve za papu Franju bila „Crkva kao utočište za ojađene, glas onima bez glasa, dom koji prihvaća, tješi i oslobađa“.
„Papa Franjo snažno je progovarao savjesti svijeta: razotkrivao je nepravde, prkosio ravnodušnostima, doticao je zaboravljene kutke svijeta, grlio različite, plakao s ranjenima. Enciklikom ‘Laudato si’’ podsjetio nas je da je stvoreno dar koji treba čuvati; enciklikom ‘Fratelli tutti’ potaknuo nas je da ponovno otkrijemo da smo dio jedne ljudske obitelji“, riječi su apostolskog nuncija koji je dodao da je papa Franjo bio „pravi pastir, dobar i vjeran, koji se bez zadrške darovao Crkvi“ i čiji je život bio „svijetli odraz Kristove ljubavi, koja ljubi do kraja“.
Naglasivši kako Papinu ostavštinu ne tvore samo spisi ili govori, već čini, susreti i proročki odabiri, kazao je da su to i vlastitim očima mogli vidjeti svi koji su bili prisutni tijekom njegova posjeta Sarajevu 2015.
Opraštajući se od ovog „dobrog i vjernog Pastira“ potaknuo je vjernike da im budu „smjerokaz i živa ostavština“ Papine „najdraže riječi koje govore o zajedničkom snu: Sanjajmo kao jedno čovječanstvo, kao putnici istog ljudskog tijela, kao djeca iste zemlje koja nas sve prima, svatko s bogatstvom svoje vjere ili uvjerenja, svatko sa svojim glasom – svi braća i sestre!“ (usp. Fratelli tutti, br. 8).
Pozvao je na kraju sve da, po uzoru na ono što je od prvog dana svoga pontifikata papa Franjo tražio od vjernika riječima „Molite za mene!“, i danas, na dan njegova prijelaza u vječni život, ispune tu njegovu želju s ljubavlju i zahvalnošću i mole za dušu Svetog Oca.
Prigodnu riječ na kraju je uputio nadbiskup Vukšić koji je pozdravio nuncija Chullikatta i zahvalio mu što je prihvatio poziv da predvodi ovo euharistijsko slavlje. Zahvalio je i kardinalu Puljiću na misnom zajedništvu oko oltara, također i provincijalu Dadiću, braći misnicima, te pozdravio sve druge vjernike. Posebno je pozdravio skupinu đakona koja se nalazi u BiH na svome studijskom putovanju te im zahvalio na sudjelovanju na misi. Zahvalio je i predstavnicima civilne vlasti i diplomatskoga zbora što su sudjelovanjem na euharistijskom slavlju izrazili svoju blizinu i solidarnost, ali se i pridružili u molitvi i nadi da je papu Franju dragi Bog po dolasku primio i dočekao riječima: „Dođi, slugo dobri i vjerni! Bio si vjeran; uđi u Kraljevstvo Oca nebeskog!“. „Neka dragi Bog blagoslovi njega, neka ga nagradi za sve trenutke služenja i svjedočenja zajednici Isusovih vjernika, ali i svjedočenja evanđelja, propovijedanja dijaloga mira, bratske solidarnosti, prijateljstva i dijaloga sa svim ljudima, s ljudima različitih uvjerenja, različitog etničkog, rasnog i kulturnoga podrijetla“, kazao je nadbiskup Tomo zazvavši potom Božji blagoslov nad okupljenima kako bi mogli „nasljedovati primjere svojih svetih predaka i biti svjedoci Božje ljubavi na ovome svijetu“. „Neka bude s Božjim blagoslovom svima nama, a dragom papi Franji neka Gospodin udijeli vječni mir. Pokoj vječni daruj mu, Gospodine!“, kazao je na kraju nadbiskup Tomo Vukšić. (kta)