S. Mirela Iličić: Molimo za kanonizaciju Drinskih mučenica

Drinskih mučenica, pet sestara Družbe kćeri Božje ljubavi, koje su 1941. četnici ubili iz mržnje prema vjeri, spominjemo se 15. prosinca. Glas o mučeničkoj smrti ovih pet sestara brzo se širio od samih početaka. Don Anto Baković, kao svjedok mučeništva, mnogo je pridonio za postupak njihove beatifikacije svjedočenjem, knjigom i dokumentarnim filmom.

U siječnju 2011. papa Benedikt XVI. odobrio je njihovo proglašenje blaženima, a svečanost beatifikacije održana je iste godine u Sarajevu, 24.rujna.

Beatifikaciju je predvodio papinski izaslanik i pročelnik kongregacije za proglašenje svetaca, kardinal Angelo Amato. U propovijedi je kardinal Amato istaknuo, da je mučeništvo pet redovnica Družbe Kćeri Božje ljubavi “tragična, ali slavna stranica Crkve katoličke u plemenitom narodu Bosne i Hercegovine”.

U prigodi beatifikacije Drinskih mučenica sestre Družbe kćeri Božje ljubavi bile su pozvane doprinijeti tome važnome događaju.

Časna sestra Mirela Iličić, koja je tijekom redovničkog života služila u brojnim mjestima i gradovima u Bosni i Hrvatskoj, a trenutno je na službi u Kaknju, za Drinske je mučenice čula još u novicijatu prije pedesetak godina, no, priznaje, nije tada tome podatku pridavala osobitu pozornost.

Ponovno su joj u svijesti i sjećanju sestre mučenice oživjele kada se pripremala njihova beatifikacija. Tada je uprava Družbe zamolila sestre da svaka, prema svojim mogućnostima, nešto napravi ususret velikome događaju. S. Mirela tada je na službi bila u Novom Travniku. Pročitavši iznova knjigu don Ante Bakovića, spoznala je koliku su žrtvu one podnijele.

Tako su nastali tekstovi o svakoj sestri, koje su na školskoj predstavi izgovarale djevojčice odjevene u Drinske mučenice. S.Mirela Iličić autorica je Litanija Drinskih mučenica, a za program Radiopostaje Mir Međugorje ispričala je kako je do toga došlo.

„Kako se bližila beatifikacija svi smo bili uključeni. Tako sam i ja čitajući o Drinskim mučenicama osjećala u sebi da trebam nešto napraviti. Ali što? I razmišljajući iz dana u dan u meni se rodila želja da to bude neka molitva koja će ostati trajno, a ne neka prigodna sličica. Pa sam jednog dana sjela i počela pisati i tako su nastale litanije. Na sastanku u Zagrebu gdje smo prezentirali što je tko pripremio ja sam predala svoje litanije koje su još dodatno uređene i složene. Bile su odobrene da se mogu moliti do nedavne posvete crkve u Goraždu kada su litanije revidirane i dodani još neki zazivi te u konačnoj verziji odobrene da se mogu moliti. Drago mi je da imamo molitvu kojom možemo častiti naše mučenice“, rekla je s. Mirela koja je autorica i Križnog puta Drinskih mučenica te je također i glazbeno doprinijela njihovu čašćenju.

U župi u Kaknju , u kojoj su Kćeri Božje ljubavi prisutne 60 godina, na župnikov poticaj svakog petnaestog u mjesecu vjernici se u molitvi sjećaju Drinskih mučenica, pribrajajući njima i s. Danku Jurčević, ubijenu 1996.godine.

„Svaki trenutak života predajmo Bogu i molimo za proglašenje Drinskih mučenica svetima“, poručila je u programu Radiopostaje Mir Međugorje s. Mirela Iličić, a cijeli razgovor s njom poslušajte u audiozapisu.

Milka Rozić

 

Molitva za proglašenje blaženih Drinskih mučenica svetima

Gospodine Bože,
ti si blažene Drinske mučenice,
sestre Julu, Berchmanu, Krizinu, Antoniju i Bernadetu
obdario milošću redovničkog zvanja i snagom da svoju vjernost i ljubav
prema tebi potvrde prolijevanjem krvi.
Udijeli i nama postojanost u vjeri da se, i uz cijenu trpljenja, ne
odijelimo od tebe.

Ponizno te molimo da ove svoje blaženice pridružiš
zajedništvu svetih sveopće Crkve  da bismo još
odvažnije slijedili primjer njihova života i iskusili
njihov moćni zagovor u svojim potrebama i životnim
borbama.
Po Kristu Gospodinu našemu.
Amen.
(mucenice.kblj.hr)

povezano

Youtube kanal

Instagram

Kolumne