U hrvatskoj župi Svetih Ćirila i Metoda i sv. Rafaela u New Yorku svečano je u nedjelju, 9. veljače proslavljen dan blaženoga Alojzija Stepinca, tradicionalno prozvan „Stepinčevo“.
Svečanu misu predvodio je newyorški nadbiskup i metropolit kardinal Timothy M. Dolan uz koncelebraciju župnika fra Nikole Pašalića, župnike Župe sv. Dominika u Goraždu don Josipa Tadića te asistenciju župnoga vikara fra Lovre Šimića i kardinalova tajnika don Stepehana Ricea. Nakon pozdrava i dobrodošlice koju je župnik fra Nikola Pašalić uputio kardinalu Dolanu, započelo je svečano euharistijsko slavlje u kom su sudjelovali i mladi župne zajednice okupljeni u Kolo grupu i Hrvatsku školu pod imenom „Kardinal Stepinac“. Na misi su bili nazočni diplomatski predstavnici Republike Hrvatske: ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić-Radman, veleposlanik Republike Hrvatske u Washingtonu DC Pjer Šimunović, generalni konzul Republike Hrvatske u New Yorku Nikica Kopačević te drugi djelatnici iz ministarstva te iz konzulata.
Kardinal Dolan zahvalio je župniku na pozivu da na ovaj veliki i značajni dan za hrvatsku zajednicu bude s njom te izrazio radost da može prevoditi misu u spomen tako velikom čovjeku i kardinalu kao što je bio blaženi Alojzije Stepinac.
Nakon Evanđelja koja su pročitana na hrvatskom i engleskom jeziku, a uzeto je iz spomena mise blaženoga Stepinca, kardinal se osvrnuo na velikana Crkve kojega Hrvati tako duboko štuju i kome se rado mole i utječu, blaženoga kardinala Stepinca. Kardinal je počeo homiliju vraćajući se u svoje mlade dane kada je kao srednjoškolac učio o kardinalu Stepincu, o njegovoj žrtvi i spremnosti da služi Bogu, bratu čovjeku i da voli i cijenu svoju domovinu.
Nakon toga kardinal Dolan je ukratko prošao kroz Stepinčev život navodeći neke od osnovnih podataka njegova života. Napose se osvrnuo na njegovu pobožnost i predanost molitvi. Dolan je također naglasio kako se Stepinac kao mladi biskup zauzimao za karitativnu djelatnost i pomaganje sirotinji. Naglasio je kako je Stepinac bio veliki domoljub no kako nikada nije bio negativni nacionalist koji nije drugima dao pravo na život i na slobodu.
„Stepinac je branio druge i njihovu slobodu vjere i izražavanja: kako Židove, tako Srbe i sve druge. Stepinac je imao snage da se u najtežim trenucima tadašnje povijesti odupre s istom snagom nacizmu i komunizmu, u borbi za svakog čovjeka i njegovu slobodu. Nacisti i komunisti tražili su od njega da njegova ‘pobožnost’, njegovo ‘štovanje’ budu ti režimi, no on se s istom snagom i s istim žarom odupro i jednom i drugom režimu poručujući im da se samo Bog štuje, da se samo Bog obožava, a da se domovina i drugi ljudi poštuju i cijene. Poradi svoje duboka vjere i uvjerenja da se samo Bog štuje i da se samo Bogu moli on je bio uhapšen i zatvoren. U zatvoru je bio kroz više godina trovan tako da mu je taj otrov na koncu uništio život.
Kardinal Stepinac bio je čovjek principa, čovjek principa slobode i jednakosti što nijednom režimu nije odgovaralo. On je bio čovjek ustrajnosti u dobru koje nikada nije napustio pa ni u najtežim danima svoga zatvoreništva i života. Stepinac je čovjek koji je primjer svima nama, ne samo vama već i meni, mi ne trebamo biti Hrvati da bismo voljeli i cijenili kardinala Stepinca, jer je on bio čovjek za sve, čovjek uvjerenja da svaki čovjek ima pravo na život i pravo na slobodu izražavanja i pravo na svoju vjeru. I danas je sloboda i pravo na ispovijedanje vjere ugroženo u mnogim krajevima svijeta, i svi ti koji danas trpe diljem svijeta, mogu se ugledati u postojanost i ustrajnost kardinala Stepinca“.
Kardinal Dolan završio je homiliju zazivajući blaženoga kardinala Stepinca „da nas zagovara kod nebeskoga Oca i da moli za sve nas, napose za ustrajnost u dobru“.
Nakon mise upriličen je kulturni program u dvorani pastoralnih okupljanja gdje su članovi Kolo grupe i Hrvatske škole izveli program za taj dan. Kardinal se nakon toga sastao s brojnim vjernicima te hrvatske župe te se ministrom Grlić-Radmanom koji je također tijekom programa pozdravio sve nazočne, pozivajući ih da budu svjesni veleposlanici svojega hrvatstva i vjere u ovoj drugoj domovini u kojoj žive i rade, prenosi IKA.
”U Hrvatskoj župi svetog Jeronima u Chicagu svečano je proslavljen blagdan Stepinčeva. Svetu misu predslavio je župni vikar fra Ante Begić, a koncelebrirao je župnik fra Antonio Musa.
Svetopisamska čitanja i molitve vjernika čitali su učenici Hrvatske škole kardinal Stepinac koja od 1973. djeluje u ovoj župi i ponosno nosi Stepinčevo ime.
Nakon svete mise program je nastavljen u župnoj dvorani. Učenici Hrvatske škole otpjevali su nekoliko pjesama, a pročitan je i izvadak iz govora kardinala Stepinca s njegova suđenja.
Slavlje Stepinčeva započelo je u iseljeništvu u vrijeme dok se Stepinčevo sveto ime nije smjelo spominjati u domovini. Lijepo je vidjeti i znati da se njegova ljubav i njegova žrtva i danas s jednakom brigom cijene i prenose na nove naraštaje”, objavljeno je na portalu Dijaspora.hr.