Carmelo Puzzolo – Svi međugorski hodočasnici molili su pred njegovim djelima

U subotu, 24. svibnja umro je talijanski umjetnik Carmelo Puzzolo. Rođen je rdio 1934. u mjestu San Pietro in Bagno, udaljenom 35 km od Firence. Ovaj umjetnik ostavio je veliki trag u Međugorju gdje je izradio reljefe križnog puta uz brdo Križevac, koje su blagoslovljene su na Veliki petak 1988. godine. Uz to, izradio je i reljefe otajstava Gospine krunice uz Brdo ukazanja, kao i kip svetog Leopolda Bogdana Mandića pored međugorskih ispovjedaonica, kip fra Slavka Barbarića u Majčinom selu…

”Nisam ga osobno poznavao, ali mogu reći da sam ga poznavao preko njegovih djela, preko postaja na brdima koje su mjesto molitve. Uistinu čovjeka potiču na molitvu, kao i sam kip svetoga Leopolda koji je i mjesto molitve za sve one penitente i ispovjednike koji započinju sakrament pokore”, kazao je međugorski župnik fra Zvonimir Pavičić, koji je u ime Župe poslao pismo sućuti njegovoj obitelji, koja je ranije obavijestila da je u teškom stanju pa se i molilo za njega, a nakon vijesti da je umro slavila se i sveta misa za pokoj njegove duše, pomolili se za njega i njegovu obitelj.

”U pismu sućuti smo naglasili kako je ugradio svoj talent upravo u događanja u Međugorju, postavši tako onaj koji surađuje s Gospodinom na putu molitve, gdje vjernici ne znajući tko je napravio sve one postaje lijepe i jednostavne, koje su pune duhovnosti, izražajnosti i umjetničke, ali isto tako i duhovne, ne znajući tko je Carmelo, on ih tako svojom umjetnošću, koja je Božji dar, poziva da dublje urone u otajstva Kristova života, u otajstva njegove muke i potiče ih na molitvu. Carmelo će ostati uvijek s nama ovdje prisutan u Međugorju, u svojim djelima i vjerujemo da će mu i pomoći molitve tolikih hodočasnika”, kazao je fra Zvonimir Pavičić, a o Puzzolu i njegovim djelima govorio je i fra Ivan Landeka st.

Fra Ivan Landeka st. danas je župni vikar u Posušju, a u Međugorju je djelovao od 1988. do 2000., a župnik je bio od 1991. do 2000. godine.

”Carmelo Puzzolo je bio slikar, kipar, hodočasnik, kršćanin… I bio je Gospin štovatelj. Ja ne mogu tvrditi da sam ga dobro poznavao, jer on je najviše radio s pokojnim fra Slavkom Barabrićem, a sa mnom kad je trebalo riješiti nešto od ovih tehničkih stvari. Kad bi dolazio u Međugorje, on bi često blagovao s nama i dolazio na zajedničku kavu popodne. I najčešće je dolazio sa svojom suprugom. On je u Međugorju ostavio nekoliko doista važnih stvari, umjetničkih i vjerničkih.

To je put križa uz Križevac, to su otajstva Gospine krunice na Brdu ukazanja, zatim kip svetog Leopolda Bogdana Mandića, onda je u župi Tihaljina uradio jednu Gospinu sliku i kip svetog Ilije, ali je radio i u drugim krajevima Europe i Amerike’’, kazao je fra Ivan Landeka st., ističući kako njegova veza s Međugorjem započinje 1985. godine kad je prvi put došao u Međugorje i susreo fra Slavka Barbarića. Nakon fra Slavkove smrti izradio je spomenik na mjestu njegove smrti.

”Do tada mu je, kaže on, Gospa bila jako daleko, ali se sve promijenilo njegovim dolaskom u Međugorje. I on svjedoči: ‘Gospa nam pomaže da pronađemo pravog Isusa’. To mu je jako važno jer se preko Gospe otkriva živa ljubav, nježnost i dobrota. Ostajući daleko od Gospe, ostajemo daleko i od Isusa”, kazao je fra Ivan te opisao i njegov razgovor s fra Slavkom kada je nastala njegova ideja da se postave postaje u reljefu uz Križevac.

Fra Ivan ističe kako je zanimljivost u ovom putu križa to da je umjetnik Carmelo Puzzolo stavio Gospu na sve postaje, osim postaje na kojoj se Isus u Getsemanskom vrtu znoji krvavim znojem i onda je kazao: ‘Da je Gospa bila s njim u Getsemaniju, ne bi bio sam i ona sigurno ne bi pobjegla’.

”Nakon toga je radio otajstva Gospine krunice na Brdu ukazanja, a kasnije i kip svetog Leopolda Bogdana Mandića uz ispovjedaonice u Međugorju, a onda i Gospin lik u Tihaljini te kip svetog Ilije”, kazao je fra Ivan, a Puzzolo je u okviru Udruge Prijatelji talenata osnovao i jednu malu školu slikanja koju je vodio nekoliko godina.

”Tog čovjeka kad ste susreli, susreli ste jednog jednostavnog čovjeka. On je bio pristupačan, živahan kao i većina Talijana, neusiljen, bio je pobožan i na njemu se nije moglo primijetiti da mu je stalo do slave. I evo zahvalni smo tom umjetniku Carmelu Puzzolu što je brda oko Međugorja ukrasio krasnim reljefima, reljefima pred kojima se može moliti”, kazao je fra Ivan Landeka st., a cijeli razgovor s njim poslušajte u audiozapisu.

povezano

Youtube kanal

Instagram

Kolumne