Možemo li dobiti potpuni oprost ako je papa umro?

U godini smo Jubileja, a bliži nam se i Nedjelja Božjeg Milosrđa, vrijeme kada možemo dobiti potpuni oprost.

Vezano za Nedjelju Božjeg milosrđa uz uobičajene uvjete (sakramentalna ispovijed, euharistijska pričest i molitva na nakanu svetoga oca) potpuni oprost se dodjeljuje vjerniku koji na drugu vazmenu nedjelju, odnosno Nedjelju Božjega milosrđa, u bilo kojoj crkvi ili kapeli, srcem potpuno oslobođenim od privrženosti bilo kakvu, pa i lakomu grijehu, sudjeluje u pobožnostima u čast Božjemu milosrđu ili barem ako pred presvetim sakramentom, javno izloženim ili pohranjenim u svetohraništu, izmoli Očenaš i Vjerovanje te doda pobožni zaziv Milosrdnom Isusu (primjerice; ‘Isuse, uzdam se u tebe’).

Djelomični oprost podjeljuje se, pak, “vjerniku koji barem raskajana srca Milosrdnomu Isusu upravi propisno odobrenu molitvu”.

Što se tiče Jubileja, Apostolska pokorničarna objavila je prošle godine uvjete za dobivanje potpunog oprosta. No, nakon smrti pape Franje postavlja se pitanje možemo li ispuniti uobičajeni uvjet za dobivanje potpunog oprosta vezan za molitvu na nakanu svetoga oca, ako je sveti otac preminuo.

Odgovor na to pitanje je potvrdan. Kako je objavljeno na web stranici američke biskupije Fargo koja se nalazi u Sjevernoj Dakoti, a prenosi Bitno.net: „Da biste dobili oprost, morate se ‘moliti za nakane vrhovnog poglavara Katoličke crkve’. Ne molite se za samog papu, već za duhovno dobro Crkve, koje traje i nakon papine smrti“.

„Iako je tužno što je papa Franjo umro tijekom jubilarne godine, objavio je molitvene nakane za cijelu 2025. godinu“, poručuju iz biskupije Fargo, a popis nakana možete pronaći ovdje.

Govoreći o potpunom oprostu, važno je istaknuti kako je potpuni oprost otpuštenje vremenite kazne za grijehe kojih je krivnja već otpuštena po sakramentu ispovijedi, odnosno, dobivanje potpunog oprosta nije zamjena za sakrament ispovijedi.

Nadbiskup Aldo Cavalli o potpunom oprostu u Međugorju

povezano

Youtube kanal

Instagram

Kolumne